Dodaj publikację
Autor
Ewa Szymańska
Data publikacji
2013-05-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia umysłowe w klasie zerowej.
 Pobierz (docx, 19,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia umysłowego dla dzieci z klasy zerowej

na dzień 17.04.2013 r.

Temat dnia : Wiosenne rachunki

Temat zajęcia: Liczymy i dodajemy w zakresie ośmiu, tworzymy zbiory

Cele ogólne:

-rozwijanie umiejętności liczenia i dodawania w zakresie ośmiu

-rozumienie pojęcia zbioru

- nazywanie budynków gospodarczych na wsi

- nabywanie wiedzy ogólnej o przeznaczeniu budynków na wsi

-rozumienie sensu hodowli zwierząt

Cele operacyjne:

- zna budynki na wsi i ich wykorzystanie

-przelicza w zakresie 8

-dodaje w zakresie 8

-kojarzy liczbę z odpowiadającym mu zbiorem

- postrzega słuchowo

-potrafi wypowiadać się na zaproponowany temat

-wie jakie korzyści wynikają z hodowli zwierząt

- podporządkowuje się normom na zajęciu

Metody: słowna, słowno- oglądowa, zadaniowa, analityczno- syntetyczna, aktywizująca

Formy pracy: praca z całą grupą, praca w grupach, praca indywidualna

Pomoce: liczmany, kartoniki z liczbami, płyta CD, dzwonki, klocki, wiersz ,, Co słychać na wsi’’ Wandy Chotomskiej, ilustracje

Obszary aktywności : matematyczna, polonistyczna, środowiskowa, muzyczno-ruchowa

Obszary podstawy programowej:

-obszar 4 ( wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia)

- obszar 13 (wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną)

-obszar 3(wspomaganie rozwoju mowy dzieci)

Czas zajęć 30-40 min

Przebieg

1.Zawarcie umów, podanie tematu

-wysłuchanie wiersza ,,Co słychać na wsi’’

-omówienie treści wiersza

- nawiązanie do naszej miejscowości, wyłonienie głosów zwierząt hodowlanych na wsi i budynków wiejskich

2.Zabawa matematyczna( każdy uczestnik ma 8 sylwet domków i pokazuje taką ilość jaką proponuje nauczyciel)

-dźwięki wydawane przez dzwonki, klocki pokazywane przez n-la, słowne podanie ilości

3. Zabawa ruchowa,, Gąski’’ przy muzyce

4.Rozmowa na temat rodzajów budynków występujących na wiosce –budynki mieszkalne, garaże, stodoły, obory, kurniki

-określanie cech charakterystycznych tych budynków,

-utworzenie zbiorów ze względu na kolory budynków- przeliczanie

-działania na dodawanie w zakresie ośmiu( n-l pokazuje kartoniki z określoną liczbą kropek w dwóch kolorach uczniowie tworzą zbiory domków w wyznaczonych kolorach)

5. Podsumowanie

-ustalenie dlaczego zwierzęta są hodowane

- pochwala osób najbardziej aktywnych

6. Przystąpienie do wykonywania kompozycji plastycznej z sylwet domków na kolorowej kartce