Dodaj publikację
Autor
Renata Żukowska
Data publikacji
2013-05-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych - plastycznych pt. Mój przyjaciel - wykonanie portretu pastelami olejnymi".
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: ,,Mój przyjaciel” - wykonanie portretu pastelami olejnymi.

Cel główny: - uświadomienie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka.

Cele: uczeń:  - zna i rozumie znaczenie pojęcia ,,przyjaciel”

                         - integruje się z innymi uczestnikami zajęć,

- umie rozwiązać rebus obrazkowy,

                         - potrafi budować pozytywne relacje z innymi dziećmi,

- wie co to jest portret,

                         - potrafi wykonać portret.

            

Metody: słowna, zabawowa, burza mózgów, zadaniowo- czynnościowa.

Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna;

Pomoce dydaktyczne: rebusy obrazkowe, plansza, mazaki, płyta CD z muzyką, reprodukcje portretów, kartki, pastele olejne i suche.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci - ,,Iskierka radości”.

Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Prowadząca przekazuje dzieciom ,,iskierkę radości” (uścisk dłoni wraz z uśmiechem) wypowiadając słowa:

Iskierkę radości przesyłam w krąg

Niechaj powróci do moich rąk.

2. ,,Moje prawe miejsce jest wolne”- zabawa integracyjna.

Dzieci siedzą w kręgu. Dziecko, obok którego z prawej strony jest wolne miejsce zaczyna zabawę słowami: ,,Moje prawe miejsce jest wolne i zapraszam … do mnie” (wymienia imię najbardziej lubianej przez siebie osoby). Zaproszona osoba powinna jak najszybciej zająć wolne miejsce. Zabawę kontynuuje dziecko, obok którego zwolniło się ,,prawe” miejsce.

3. ,,Mój przyjaciel”- rebus. Zapoznanie z tematem zajęć.

Dzieci w parach rozwiązują rebus obrazkowy i podają hasło: ''Mój przyjaciel”.

4. ,,Jaki powinien być przyjaciel?” - burza mózgów.

Dzieci wymieniają cechy dobrego przyjaciela, nauczyciel zapisuje ja na planszy. Wspólnie tworzą pojęcie ,,przyjaciel”.

5. ,,Spacer z przyjacielem”- zabawa ruchowa.

Dzieci dobierają się parami, chwytają się za ręce i przy muzyce spacerują, podskakują po całej sali. Na przerwę w muzyce wykonują polecenia nauczycielki:

← Zaczął padać deszcz- większe dziecko ,,okrywa płaszczem „ mniejsze i razem uciekają przed deszczem pod ścianę.

← Mniejsze dziecko odgania komary od większego,

← Mniejsze dziecko płacze- większe je pociesza,

← Większe dziecko się skaleczyło- mniejsze robi mu opatrunek na ranę.

6. ,,Portret”- zapoznanie dzieci z pojęciem ,,portretu” i sposobem jego wykonania.

Nauczyciel zapoznaje dzieci z pojęciem ,,portret” (obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości). Prezentuje kilka przykładowych reprodukcji portretu i zwraca uwagę na charakterystyczne dla niego cechy (np. proporcje twarzy).

7. ,,Mój przyjaciel”- praca twórcza dzieci.

Dzieci rysują portret swojego przyjaciela, starając się uwzględnić jego cechy charakterystyczne. Imię przyjaciel pozostaje w tajemnicy.

8. Wystawa i omówienie prac.

Dzieci z pomocą nauczycielki robią wystawkę swoich prac. Próbują odgadnąć, kogo przedstawia dany portret.

Każde dziecko przedstawia swojego przyjaciela z portretu zdaniem: To jest... Lubię go/ją

bo...

9. Zakończenie zajęć.

Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.

Renata Żukowska
Nauczycielka świetlicy
SP nr25 ...