Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Goralka, 2015-09-10, ocena:
Bardzo ciekawa lekcja i praktyczna.
Scenariusz lekcji z przedmiotu systemy logistyczne w zawodzie technik logistyk
Temat lekcji: Metoda wyliczania liczby stanowisk przeładunkowych i długości frontu przeładunkowego.
Nauczyciel realizujący temat: …………………………………………..
Data: ………………………………
Klasa: ……………………………..
Czas trwania lekcji: 2 jednostki lekcyjne (2x45 min.) – I część – teoretyczna, II część - ćwiczeniowa
Cel ogólny: obliczanie liczby stanowisk przeładunkowych i długości frontu przeładunkowego
Cele operacyjne:
a) w zakresie wiedzy (uczeń zna):
▪ pojęcia infrastruktury, techniki, technologii oraz organizacji procesów logistycznych;
▪ wymagania techniczne dla frontów przeładunkowych;
▪ wymagania bhp na frontach przeładunkowych;
b) w zakresie umiejętności (uczeń potrafi):
▪ rozróżnić rampowe i bezrampowe fronty przeładunkowe
ze względu na: usytuowanie, sposób użytkowania i ich kształt;
▪ klasyfikować rodzaje ramp;
▪ scharakteryzować urządzenia stosowane na frontach przeładunkowych;
▪ omówić mostki ładunkowe;
▪ wyznaczyć niezbędną liczbę stanowisk przeładunkowych
▪ obliczyć długość frontu przeładunkowego
Formy pracy:
➢ praca z całym zespołem klasowym,
➢ praca w grupach – technika stolików zadaniowych,
➢ praca indywidualna,
➢ tekst przewodni
Metody nauczania:
➢ pogadanka,
➢ elementy wykładu,
➢ dyskusja
➢ prezentacja multimedialna
➢ ćwiczenia praktyczne
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca.
- powitanie,
- sprawdzenie listy obecności,
- zapoznanie uczniów z tematem lekcji, celem i przebiegiem zajęć,
- wyjaśnienie uczniom, na czym będzie polegała ich praca na lekcji,
II. Faza realizacji zajęć cz. I:
1. Plan pracy:
a) rampowe i bezrampowe fronty przeładunkowe,
b) wymagania techniczne dla frontów przeładunkowych,
c) doki przeładunkowe,
Prezentacja PowerPoint:
[pic][pic][pic][pic][pic][pic]
[pic][pic][pic]
[pic][pic][pic]
III. Faza realizacji zajęć cz.II.
• podział uczniów na 4 grupy, przydział kart pracy ( nr 1),
• dyskusja z uczniami na temat rozwiązania problemu,
• rozwieszenie plansz z kolejnymi krokami obliczeniowymi
• przystąpienie do pracy - nauczyciel zwraca się do uczniów z prośbą o wypełniania kart pracy,
• uczniowie przystępują do pracy w grupach.
KROK 1
Określenie przeciętnej wielkości dobowego przyjęcia/wydania w jednostkach masy: Qd(t) [t/dobę] lub objętości Qd(o) [m3/dobę]
KROK 2
Określenie przeciętnej masy objętościowej dobowego przyjęcia/wydania[1]: [pic] [t/m3]
KROK 3
Ustalenie ładowności nominalnej G[t] pojemności nominalnej P[m3] skrzyni ładunkowej środka transportu zewnętrznego
KROK 4
Określenie dopuszczalnego obciążenia jednostki pojemności środka transportu zewnętrznego: [pic] [t/m3]
KROK 5
Porównanie wielkości przeciętnej masy objętościowej dobowego przyjęcia/wydania m0
z dopuszczalnym obciążeniem jednostki pojemności PG:
m0 [pic]PG ( do dalszych obliczeń przyjmujemy masę dobowego przyjęcia/ wydania)
m0[pic]PG ( do dalszych obliczeń przyjmujemy objętość dobowego przyjęcia/ wydania)
KROK 6
Określenie wielkości przyjęcia/ wydania na najliczniejszej zmianie w przyjętej jednostce miary:
[pic] [t] lub [pic] [m3]
qz – procentowy udział przyjęcia/wydania na najliczniejszej zmianie [%]
Rzeczywiste przyjęcie/wydanie na najliczniejszej zmianie:
[pic] [t] lub [pic] [m3]
kn ...