Dodaj publikację
Autor
Anna mika
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcie otwarte z rodzicami - nauka piosenki w oparciu o metodę dobrego startu M. Bogdanowicz.
 Pobierz (docx, 16,3 KB)

Podgląd treści

Anna Mika

Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców w grupie III dzieci 5-letnich

Inspirowanie zajęć muzycznych. Stosowane metody w nauce piosenki.

Temat:

Nauka piosenki „Pada deszcz” w oparciu o Metodę Dobrego Startu

Cele szczegółowe:

nauka piosenki przez osłuchanie

rozwijanie poczucia rytmu

wzmocnienie aparatu głosowego

rozwianie spostrzegania wzrokowego, słuchowego, językowego i funkcji dotykowo- kinestetycznych ( czucie dotyku i ruchu)

rozwijanie pamięci słuchowej

kształcenie motoryki dużej i małej

zespołowe śpiewanie

uaktywnienie dzieci nieśmiałych

włączanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w grupie

zacieśnianie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami i nauczycielem

Cele operacyjne:

ilustruje ruchem treść piosenki

potrafi wystukać rytm piosenki

potrafi podzielić wyraz na sylaby

potrafi wodzić palcem po wzorze z równoczesną próbą śpiewania piosenki

wspólnie z innymi dziećmi wykonuje pracę plastyczną

wie, o czym jest piosenka i próbuje ją zaśpiewać

potrafi współpracować w zabawach ruchowych z kolegami

czerpie radość ze wspólnej z kolegami i rodzicami

Miejsce – sala przedszkolna

Forma organizacyjna:

grupowa

indywidualna

Metody:

słowne: rozmowa, instrukcja słowna,

czynnościowe: zadań stawianych do wykonania

oglądowa: obserwacja, pokaz

MDS opracowana przez M. Bogdanowicz

Środki wspomagające działanie:

płyta CD z piosenka „Pada deszczyk”

ilustracje nawiązujące do treści piosenki

krople deszczu wycięte z kartonu, klej

kałuże

kartki ze znakami graficznymi odpowiadające rytmowi piosenki

grzechotki

parasol

chusta animacyjna

serduszka motywacyjne

Przebieg:

Powitanie zabawą ruchową „ Podaj rękę partnerowi”. Zwrócenie uwagi na możliwość otrzymania serduszek motywacyjnych w czasie zajęć.

Wybór ilustracji związanych z deszczowa pogodą jako wprowadzenie do tematu. Kogo na nim widzicie? Jaka pogodę przedstawia obrazek?

Prezentacja piosenki śpiewanej przez nauczyciela” Pada deszcz, pada”.

Wstępne omówienie treści , charakteru piosenki.

Powtórne słuchanie piosenki z płyty CD i omówienie niezrozumiałych zwrotów.

Które obrazki związane SA z piosenka? Gdzie pada deszcz?( na dworze) Jaki jest deszcz który pada? (mokry)Co zmoczy?( drzewa, pola, domy i chodniki), co robi deszcz?( stuka puka) kogo straszy? (kogo może) jaka jest mysz?(małą) co robi?(chodzi na paluszkach) Co zbiera mysz? (deszczowe koraliki), Gdzie wkłada srebrne koraliki?( do fartuszka)

Śpiewanie piosenki frazami z wykorzystaniem ilustracji. Modulowanie głosem. Zachęcenie rodziców do wygrywania rytmu za pomocą grzechotek.

Zabawa ilustracyjna- naśladowanie czynności wypowiadanych przez n-la.

Stańcie prosto. Unieście rece wysoko i wyobraźcie sobie że spoglądacie na deszczowe chmury. Pokażcie, jak chwytacie krople deszczu. Kucnijcie i stukajcie palcami w podłogę, naśladując odgłos jaki wydają spadające krople wody. Wstańcie. Stańcie w kałuży i mocno „ chlapcie wodą”. Woda musi tryskać we wszystkie strony. Wyjdźcie z kałuży i wyobraźcie sobie że bardzo zmokliście- strząśnijcie z siebie wodę, poruszajcie głową, rekami, ramionami i wszystkim jednocześnie.

Prezentacja wzoru ...