Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
Nauczyciel:
Przedmiot: Język angielski
Klasa:
Data:
Temat: CHRISTMAS TIME
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Po zajęciach uczeń:
na poziomie podstawowym
• zna słownictwo związane z Bożym Narodzeniem
• opisuje zwyczaje świąteczne w Wielkiej Brytanii
• zna piosenki świąteczne
• potrafi odpowiedzieć na proste pytania w języku angielskim
na poziomie ponadpodstawowym
• potrafi złożyć życzenia świąteczne po angielsku
• potrafi zadać różne pytania i podjąć rozmowę w języku angielskim
• potrafi wstawić brakujące słowa piosenki na podstawie wysłuchanego tekstu
CELE LEKCJI:
• Poznawanie kultury europejskiej i tradycji świątecznych innych narodów w odniesieniu do zwyczajów polskich (ścieżka regionalna)
• Poszerzanie słownictwa związanego z tematem ‘Christmas traditions’
• Zapoznawanie z oryginalnymi słowami kolęd i piosenek świątecznych i ich wykonywanie przez uczniów
• Posługiwanie się językiem angielskim w mowie poprzez rozmowę z Mikołajem
• Praca z tekstem – wstawianie brakujących wyrazów
METODY: ćwiczenia praktyczne pisemne oraz w czytaniu i słuchaniu, tłumaczenie nazw dni świątecznych, śpiew kolęd w języku angielskim
FORMY ZAJĘĆ: praca indywidualna, w parach i grupowa
ŚRODKI (POMOCE): płyta z nagraniami angielskich kolęd i piosenek świątecznych, teksty piosenek z lukami, plansze z nazwami dni świątecznych, obiorem choinki, czynnościami wykonywanymi w święta, drzewko świąteczne z dekoracjami do utrwalenia słownictwa związanego z tematem
PRZEBIEG LEKCJI:
|LP |Etap |Planowanie aktywności |Uwagi metodyczne |
| |Beginning |Zwykłe powitanie „Good morning” |Forma: uczniowie i nauczyciel stoją podczas |
| |(czynności wstępne) |Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności). |powitania, potem siadają. |
| |Warm up |Krótki opis planszy (choinki i Mikołaja na saniach) – odpowiedź na pytanie „Who’s|Metoda: pogadanka, gra słowna. |
| |(rozgrzewka językowa) |that” „What’s that?” |Pomoce: plansze świąteczne. |
| |Topic |Wprowadzenie w temat, zapisanie tematu. (Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę |Metoda: pogadanka, zapis. |
| | |lekcji i zapisuje temat na tablicy; uczniowie zapisują w zeszytach temat |Pomoce: zeszyty. |
| | |„Christmas time”). | |
| |Listening |Uczniowie czytają tekst kolędy „Sileni night”. |Pomoce: teksty kolędy, płyta z nagraniem |
| |(słuchanie) |Słuchają pieśni w celu uzupełnienia luk w tekście |Metoda: wypełnianie luk na podstawie |
| | | |wysłuchanego nagrania |
| |Vocabulary |Na tablicy pojawiają się zwroty związane z ubiorem choinki. Uczniowie podchodzą |Pomoce: plansze świąteczne, nazwy ozdób |
| |(słownictwo) |do tablicy i przyczepiają je do odpowiednich miejsc na choince. |choinkowych, czynności świątecznych, dni |
| | |Na tablicy pojawiają się zwroty związane z czynnościami świątecznymi, zadaniem |świątecznych, życzenia świąteczne |
| | |uczniów jest ułożyć w odpowiedniej kolejności np. wysyłanie kartek świątecznych, |Metoda: tłumaczenie znaczeń wyrazów i zwrotów|
| | |ubieranie choinek, otwieranie prezentów. | |
| | |Następne zadanie to przetłumaczenie nazw dni świątecznych na język polski | |
| | |Uczniowie przepisują do zeszytu różne warianty życzeń świątecznych | |
| |Speaking |Na lekcję przychodzi św. Mikołaj (przebrany jeden uczeń), który wita się z |Metoda: rozmowa, zadawanie pytań ...