Dodaj publikację
Autor
Marzanna Posłuszna
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
68

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rozwiązywanie zadań o płaceniu i kupowaniu. Wprowadzenie pojęć: droższy, tańszy.
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć edukacji matematycznej przeprowadzonych w klasie I B.

Nauczyciel : Marzanna Posłuszna

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Temat edukacji matematycznej:

Rozwiązywanie zadań o płaceniu i kupowaniu. Wprowadzenie pojęć: droższy, tańszy.

Cele:
- utrwalenie umiejętności liczenia w zakresie 8;
- porównywanie liczb;
- kojarzenie sytuacji zilustrowanej rysunkiem z zapisem odpowiedniego działania;
- dodawanie dwóch i więcej składników;
- posługiwanie się monetami;
- rozumienie pojęć: droższy, tańszy;
- wdrażanie do rozwiązywania zadań tekstowych;
- tworzenie sytuacji sprzyjających rozwijaniu mowy i kształtowaniu umiejętności wypowiadania się;
- kulturalne zachowanie się w sklepie,
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej;
- kształtowanie umiejętności grupowania przedmiotów wg cechy jakościowej;
- wdrażanie do logicznego myślenia;

Formy:
Indywidualna zróżnicowana
Praca w parach
Grupowa jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
- obrazki sklepów
- maskotki
- monety z Wyprawki
- ,,paragony” z kwotami
- karty pracy
- multibook ,,Tropiciele”
-wiersz

Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zabawa w przywitanie paluszków (liczenie).
4. Podanie tematu lekcji: zagadka - ,,Domek duży , domek mały na zakupy doskonały”.
Odpowiedzi na pytania:
Co to sklep?
Jakie znacie sklepy?
Jak się należy zachować w sklepie?
Jak to się dzieje, że otrzymujecie zakupy w sklepie?
Jakie można podzielić pieniądze?
Dziś poznamy pojęcia : droższy, tańszy.
Podział na grupy.
Każda grupa otrzymuje obrazek sklepu.
W którym sklepie są produkty najtańsze, a w którym najdroższe?
5. Sklep:
Co tu jest najdroższe? Co najtańsze?
Porównanie cen maskotek.
6. Praca w parach:
Porównywanie cen: Czyj produkt jest droższy? Czyj tańszy?
7. Kupujemy- wybór maskotki ze ,,sklepu oraz przygotowanie monet do zapłaty – praca indywidualna.
8. Zabawa: ,,Umiem liczyć do dziesięciu”. (dostosowana w czasie)
9. Praca w kartach pracy.
10. Podsumowanie zajęć.
11. Podziękowanie. Słowna ocena pracy.