Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Temat: „Scenariusz zajęć z imionami dla dzieci 4-letnich w oparciu o elementy metody Ireny Majchrzak ”
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje swoje imię
- wie, jaką literą zaczyna się jego imię
- układa swoje imię z pamięci lub wg wzoru
- reaguje na zmiany w muzyce
- ćwiczy słuch i wzrok
- doskonali orientację w schemacie własnego ciała.
- rozwija wyobraźnię twórczą.
Metoda: słowna, czynna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń dzieci, odimienna dr I. Majchrzak
Forma: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: CD „Przedszkole 4-latka”, klamerki, wizytówki z imionami dzieci, kolorowe kartki, klej, koperty z pociętymi imionami, tacki, piasek, CD z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Dzień dobry…..”;
2. Sprawdzenie obecności- dzieci zaczepiają klamerkę na swojej wizytówce umieszczonej na tablicy z imionami wszystkich dzieci.
3. Ćwiczenia wspomagające czytanie, przekraczające linię środka: ruchy naprzemienne, „Kapturek myśliciela”, „Słoń”, „Leniwa ósemka”(wg.P.Dennisona”)
4. Zabawa „Listonosz”- dzieci siedzą w kole, nauczyciel podaje wizytówki dziecku siedzącemu obok i mówi: „Przyszedł list do…” Jeżeli dziecko nie rozpoznaje swojego imienia przekazuje wizytówkę dalej. Zabawa trwa dopóty wszystkie dzieci nie otrzymają „listów”.
5. Zabawa „Gdzie mam usiąść?”- krzesełka ułożone są w kole, na nich leżą wizytówki z imionami, muzyka w tle. Gdy muzyka milknie – dziecko musi usiąść na krześle ze swoim imieniem. W czasie trwania muzyki nauczyciel zamienia wizytówki.
6. „Puzzle”- każde dziecko otrzymuje kopertę z pociętą wizytówką na kilka części. Zadaniem dziecka jest ułożenie w całość swojego imienia i naklejenia go na kolorową kartkę (dzieci mające problem układają wg wzoru). Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
7. Zabawa relaksacyjna- na tackach z piaskiem, dzieci rysują dowolne kształty, wzorki. W tle słychać relaksacyjną muzyką