Dodaj publikację
Autor
Edyta Gruszczyńska
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczący przeprowadzania doświadcz. wykrywającego elektrolity; samego pojęcia elektrolitów.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji 3

Czas trwania lekcji: 45 minut

Przedmiot: Chemia
Klasa: 2

Temat: Elektrolity i nieelektrolity.

Cel ogólny:
·wprowadzenie i utrwalenie poprzez doświadczenia pojęć: elektrolity i nieelektrolity, wskaźniki.
·praca indywidualna.

Cele operacyjne:

Wiadomości:
A. Zapamiętywanie wiadomości :
Uczeń potrafi:
-wymienić substancje , które są elektrolitami i nieelektrolitami,
-wymienić substancje, które są wskaźnikami.

B. Zrozumienie wiadomości:
Uczeń potrafi:
-zdefiniować pojęcia: elektrolity, nieelektrolity,
-zdefiniować pojęcie: wskaźników,
-wyjaśnić do identyfikacji jakich substancji służy papierek lakmusowy (uniwersalny).
-wyjaśnić, który wskaźnik służy do identyfikacji kwasów,
-wyjaśnić, który wskaźnik służy do identyfikacji zasad.

Umiejętności:
C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń umie:
-określić rodzaj substancji na podstawie zmiany ich zabarwienia w obecności wskaźników,
-określić rodzaj substancji na podstawie badania ich przewodności elektrycznej,
-wyciągnąć wnioski z obserwacji.

D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
Uczeń umie:
-doświadczalnie wykryć przewodność elektryczną wybranych substancji,
-doświadczalnie wykazać zmianę barwy wodnych roztworów substancji za pomocą wskaźników kwasowo-zasadowych.

Postawy

-poprawne formułowanie wniosków z obserwacji.

Forma pracy:
- praca indywidualna.

Typ lekcji: wprowadzająca z wykorzystaniem doświadczeń.

Metoda nauczania:
-metoda praktyczna: obserwacja, eksperyment.

Środki dydaktyczne, materiały:
-sprzęt laboratoryjny: zestaw do badania prądu elektrycznego: zlewka, bateria, żarówka,
-odczynniki: roztwory wodne: kwasów, zasad, soli, alkoholu, cukru.
-podręcznik do klasy II gimnazjum: J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin „Chemia dla gimnazjum część 2”.
Przebieg lekcji:

| |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Część wprowadzająca-10 min.|1.Sprawy organizacyjne: powitanie, |1.Podaje temat lekcji |1. Zapisuje temat lekcji. |
| |sprawdzenie obecności, zapisanie tematu|i jej cele. | |
| |lekcji. | | |
|Część właściwa-30 min. |1. Pojęcia: elektrolity i |1.Wykonuje doświadczenia. |1. Zapisuje obserwacje. |
| |nieelektrolity. |2. Wyjaśnia definicję elektrolitów i|2.Wyciaga wnioski |
| |2. Pojęcie wskaźników. |nieelektrolitów. |z obserwacji. |
| | |3. Wyjaśnia definicję wskaźników. | |
| | |2.Ocenia poprawność prezentowanych | |
| | |wniosków. | |
|Część podsumowują |1.Wnioski końcowe. |1.Podaje wnioski końcowe. |1. Zapisuje wnioski końcowe. |
|-ca -5 min. | |2.Ocenia aktywność uczniów. | |
| | |2. Zadaje zadanie domowe. | |

Opracowała: Edyta Gruszczyńska