Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji 4
Czas trwania lekcji: 45 minut
Przedmiot: Chemia
Klasa: 3
Temat: Podsumowanie wiadomości o kwasach i wodorotlenkach.
Cel ogólny:
·powtórzenie wiadomości dotyczących znajomości kwasów i zasad
Cele operacyjne:
Wiadomości:
A. Zapamiętywanie wiadomości :
Uczeń potrafi:
-wymienić nazwy kwasów,
-rozróżnić kwasy tlenowe od beztlenowych,
-wymienić nazwy zasad,
-określić jak zbudowana jest cząsteczka kwasu i zasady,
-wymienić substancje, które są wskaźnikami dla kwasów i zasad.
B. Zrozumienie wiadomości:
Uczeń potrafi:
-zdefiniować pojęcie: kwas, wodorotlenek, dysocjacja jonowa,
-zapisać wzory sumaryczne kwasów: HCl, H2SO4, H2SO3, HNO3, H2CO3,H3PO4, H2S
-zapisać wzory sumaryczne najprostszych wodorotlenków: NaOH, KOH, Ca(OH)2, Al.(OH)3,
-określić wykorzystanie powyższych kwasów i zasad w życiu.
Umiejętności:
C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń umie:
-podać nazwy i wzory sumaryczne tlenków kwasowych i zasadowych,
-zapisać wzory strukturalne kwasów i prostych zasad,
-narysować modele cząsteczek kwasów,
-określić wartościowość reszty kwasowej,
-określić zastosowanie kwasów i prostych wodorotlenków,
-zapisać równania dysocjacji elektrolitycznej kwasów i zasad,
-rozróżnić wodorotlenek od zasady,
-zapisać równania reakcji otrzymywania kwasów tlenowych i beztlenowych oraz uzupełniać współczynniki reakcji,
-napisać równanie reakcji otrzymywania zasad dwoma sposobami,
-odczytać rozpuszczalność wodorotlenków na podstawie tabeli rozpuszczalności,
-wymienić substancje o odczynie kwasowym i zasadowym z życia codziennego,
-określić barwę wskaźników w roztworach kwasów, wodorotlenków oraz wodzie destylowanej.
D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
Uczeń umie:
-obliczać zawartość procentową danego pierwiastka w wybranym kwasie i wodorotlenku,
-obliczyć stosunek mas pierwiastków w wybranym kwasie i wodorotlenku,
-obliczać masę cząsteczkową kwasu i wodorotlenku.
Postawy
-zaangażowanie w trakcie lekcji,
-umiejętność pracy indywidualnej.
Forma pracy:
-praca indywidualna.
Metoda nauczania:
-podająca,
-problemowa (analizowanie tabeli rozpuszczalności),
-praktyczna (rozwiązywanie zadań).
Środki dydaktyczne, materiały:
-karta pracy,
-układ okresowy pierwiastków,
-tabela rozpuszczalności,
-karta ewaluacyjna.
Przebieg lekcji:
| |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Część wprowadzająca-10 min.|1.Sprawy organizacyjne: powitanie, |1.Podaje temat lekcji |1. Zapisuje temat lekcji. |
| |sprawdzenie obecności, zapisanie tematu|i jej cele. | |
| |lekcji. |2.Odpytanie ucznia. | |
| | |3.Omówienie zasad pracy. | |
|Część właściwa-30 min. |1.Pojęcie kwasu i budowa jego |1.Nauczyciel rozdaje karty pracy. |1.Uczeń odpowiada na pytania |
| |cząsteczki. |2.Nauczyciel zadaje pytanie jak |nauczyciela. |
| |2.Podział kwasów. |zbudowana jest cząsteczka kwasu. |2.Rozwiązuje zadania z karty |
| |3.Dysocjacja kwasów. |3.Nauczyciel zadaje pytanie jaki |pracy. |
| |4.Wzory strukturalne. |jest podział kwasów. | |
| |5.Pojęcie wodorotlenków i budowa ich |4.Nauczyciel zadaje pytanie na jakie| |
| |cząsteczek. |jony dysocjują kwasy. | |
| |6.Dysocjacja wodorotlenków. |5.Nauczyciel zadaje pytanie od czego| |
| | |zaczynamy rysować wzór strukturalny.| |
| | |6.Nauczyciel zadaje pytanie jak | |
| | |zbudowana jest cząsteczka | |
| | |wodorotlenku. | |
| | |7.Nauczyciel ...