Dodaj publikację
Autor
Edyta Gruszczyńska
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opis i sposób przeprowadzenia doświadczenia umożliwiającego wykazanie tych czynników, które maja wpływ na szybkość rozpuszczania się substancji.
 Pobierz (doc, 26,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji 1

Czas trwania lekcji: 45 minut

Przedmiot: Chemia
Klasa: 2

Temat: Szybkość rozpuszczania się substancji.

Cel ogólny:
·zbadanie i utrwalenie poprzez doświadczenia wpływu różnych czynników na szybkość rozpuszczania substancji.
·praca w grupie.

Cele operacyjne:

Wiadomości:
A. Zapamiętywanie wiadomości :
Uczeń potrafi:
-wymienić czynniki , które wpływają na szybkość rozpuszczania substancji.

B. Zrozumienie wiadomości:
Uczeń potrafi:
-wyjaśnić w jaki sposób temperatura wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji, wyjaśnić w jaki sposób mieszanie wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji,
-wyjaśnić w jaki sposób rozdrobnienie substancji rozpuszczonej wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji,
-rozróżnić substancję rozpuszczaną od rozpuszczalnika.

Umiejętności:
C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń umie:
-doświadczalnie wykazać, w jaki sposób temperatura wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji,
- doświadczalnie wykazać, w jaki sposób mieszanie wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji,
- doświadczalnie wykazać, w jaki sposób rozdrobnienie substancji rozpuszczonej wpływa na szybkość rozpuszczania się substancji,
-zapisać obserwacje z przeprowadzonych doświadczeń,
-wyciągnąć wnioski z obserwacji.
D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
Uczeń umie:
-zaplanować sposób wykazania wpływu innych czynników na szybkość rozpuszczania substancji,
-doświadczalnie wykazać wpływ innych czynników na szybkość rozpuszczania substancji.

Postawy

-zapisywanie obserwacji,
-poprawne formułowanie wniosków z obserwacji,
-kształcenie umiejętności pracy w zespole,
-twórcze zaangażowanie w trakcie lekcji,
-przeciwdziałanie izolacji uczniów nieśmiałych i słabszych .

Metoda nauczania:
-praca w grupach.

Środki dydaktyczne, materiały:
-sprzęt laboratoryjny: probówki, zlewki, bagietka,
-odczynniki: sól kuchenna, cukier, woda gorąca i zimna, mleko gorące i zimne , drożdże,
-podręcznik do klasy III gimnazjum: J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin „Chemia dla gimnazjum część 3”,
-karta ewaluacyjna.

Przebieg lekcji:

| |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Część wprowadzająca-10 min.|1.Sprawy organizacyjne: powitanie, |1.Podaje temat lekcji |1. Zapisuje temat lekcji. |
| |sprawdzenie obecności, zapisanie tematu|i jej cele. | |
| |lekcji. | | |
|Część właściwa-30 min. |1.Badanie wpływu różnych czynników na |1.Dzieli klasę na grupy. |1. Wykonuje doświadczenia. |
| |szybkość rozpuszczania się substancji. |2.Udostępnia materiały i środki do |2. Zapisuje obserwacje. |
| | |przeprowadzenia prostych |3.Wyciaga wnioski |
| | |doświadczeń. |z obserwacji. |
| | |3.Obserwuje pracę ucznia w grupie. |4.Prezentuje je na forum klasy. |
| | |4.Ocenia poprawność prezentowanych | |
| | |wniosków. | |
|Część podsumowują |1.Wnioski końcowe. |1.Podaje wnioski końcowe. |1. Zapisuje wnioski końcowe. |
|-ca -5 min. | |2.Ocenia aktywność uczniów. | |
| | |2. Zadaje zadanie domowe. | |
| | |4. Rozdaje “Ankietę ewaluacyjną”. | |

Opracowała:Edyta Gruszczyńska