Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji 5
Czas trwania lekcji: 45 minut
Przedmiot: Chemia
Klasa: 3
Temat: Metanol i etanol-przedstawiciele alkoholi. (podstawa programowa 9.2)
Cel ogólny:
-doświadczalne badanie właściwości etanolu,
-zapoznanie z właściwościami metanolu.
- Cele operacyjne:
Wiadomości:
A. Zapamiętywanie wiadomości :
Uczeń potrafi:
-zdefiniować pojęcie alkoholi jako pochodnych węglowodorów,
-podać nazwy pięciu pierwszych alkoholi w szeregu homologicznym,
-podać wzór ogólny alkoholi
B. Zrozumienie wiadomości:
Uczeń potrafi:
-napisać wzory sumaryczne metanolu i etanolu,
-wyjaśnić jak zbudowane są cząsteczki metanolu i etanolu
-podać nazwy pięciu pierwszych alkoholi w szeregu homologicznym.
-wyjaśnić jakie jest zastosowanie metanolu i etanolu
Umiejętności:
C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
-podać wzory sumaryczne pierwszych pięciu alkoholi na podstawie ogólnego wzoru alkoholi,
-opisać właściwości etanolu i metanolu,
-narysować wzory strukturalne metanolu i etanolu,
--zbadać doświadczalnie właściwości etanolu,
-opisać negatywne skutki działania alkoholu etylowego na organizm człowieka,
-zapisać równania reakcji spalania metanolu i etanolu,
-obliczać masę cząsteczkową tych alkoholi.
D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-pisać wzory sumaryczne alkoholi o podanej liczbie atomów węgla,
-pisać wzory sumaryczne alkoholi o podanej liczbie atomów wodoru,
-obliczyć stosunek masowy pierwiastków w podanym alkoholu
-obliczyć skład procentowy (% masowy) podanego alkoholu
-pisać równanie reakcji spalania dowolnego alkoholu.
Postawy
-poprawne formułowanie wniosków z obserwacji.
- twórcze zaangażowanie w trakcie lekcji,
-kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
Forma pracy:
- praca indywidualna,
- praca w grupach
Metoda nauczania:
1.metoda praktyczna:
a)obserwacja i eksperyment
b)obliczenia współczynników reakcji
2.metoda programowa-z użyciem podręcznika i materiałów udostępnionych przez nauczyciela
3.metoda aktywizująca –sieć dyskusji
Środki dydaktyczne, materiały:
--sprzęt laboratoryjny: modele cząsteczek metanolu i etanolu, papierek wskaźnikowy, parowniczka, bibuła, zlewki, pipetki, szalka Petriego.
-odczynniki: alkohol etylowy, denaturat, jodyna, białko.
-podręcznik do klasy III gimnazjum: J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin „Chemia dla gimnazjum część 3”.
Przebieg lekcji:
| |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Część wprowadzająca-10 min.|1.Sprawy organizacyjne: powitanie, |1.Podaje temat lekcji |1. Zapisuje temat lekcji. |
| |sprawdzenie obecności, zapisanie tematu|i jej cele. | |
| |lekcji. | | |
|Część właściwa-30 min. |1.Badanie właściwości etanolu: |1. Wykonuje doświadczenia. |1.Obserwuje doświadczenia |
| |-badanie stanu skupienia, barwy |2.Dzieli klasę na grupy. |wykonywane przez nauczyciela. |
| |,zapachu, odczynu, |3.Udostępnia materiały i środki do |2. Wykonuje doświadczenia. |
| |-badanie lotności i palności, |przeprowadzenia prostych |3.Zapisuje obserwacje w karcie |
| |-badanie wpływu etanolu na białko |doświadczeń. |pracy |
| | |4.Rozdaje kartę pracy |4..Wyciaga wnioski |
| | |5.Obserwuje pracę ucznia w grupie. |z obserwacji. |
| | |6.Ocenia poprawność prezentowanych |5.Prezentuje je na forum klasy. |
| | |wniosków. | |
|Część podsumowują |1.Wnioski końcowe. |1.Podaje wnioski końcowe. |1. Zapisuje ...