Dodaj publikację
Autor
Edyta Gruszczyńska
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
73

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dotyczący alkanów, tworzenia ich wzorów sumarycznych, strukturalnych oraz wnioskowania wzoru ogólnego.
 Pobierz (doc, 28,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji 2

Czas trwania lekcji: 45 minut

Przedmiot: Chemia

Klasa: 3

Temat: Szereg homologiczny węglowodorów nasyconych (alkanów) i ich właściwości.

Cel ogólny:
·wprowadzenie i utrwalenie poprzez ćwiczenia pojęć: węglowodory nasycone, szereg homologiczny alkanów.

Cele operacyjne:

Wiadomości:
A. Zapamiętywanie wiadomości :
Uczeń potrafi:
-zdefiniować pojęcie węglowodorów nasyconych-alkanów,
-zdefiniować pojęcie szeregu homologicznego,
-podać nazwy czterech pierwszych alkanów w szeregu homologicznym.

B. Zrozumienie wiadomości:
Uczeń potrafi:
-napisać wzory sumaryczne czterech pierwszych alkanów z szeregu homologicznego.
-wyjaśnić jakie związki nazywamy alkanami i dlaczego.
-podać nazwy dziesięciu pierwszych alkanów w szeregu homologicznym.
-wyjaśnić jakie jest zastosowanie alkanów.

Umiejętności:
C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
-podać wzory sumaryczne pierwszych dziesięciu alkanów na podstawie ogólnego wzoru alkanów,
-narysować wzory strukturalne i półstrukturalne dziesięciu pierwszych alkanów z szeregu homologicznego.
-obliczać masę cząsteczkową dowolnego alkanu.

D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-pisać wzory sumaryczne alkanów o podanej liczbie atomów węgla,
-pisać wzory sumaryczne alkanów o podanej liczbie atomów wodoru,
-obliczyć stosunek masowy pierwiastków w podanym alkanie.
-obliczyć skład procentowy (% masowy) podanego alkanu.
-pisać równanie reakcji spalania dowolnego alkanu.

Postawy
-poprawne nazywanie i zapisywanie nazw alkanów,
- twórcze zaangażowanie w trakcie lekcji.

Formy pracy:
-praca indywidualna.

Typ lekcji: wprowadzająca z elementami ćwiczeniowymi.

Metoda nauczania:
-prezentacja filmu ,
-pogadanka z elementami wykładu,
-rozwiązywanie zadań.

Środki dydaktyczne, materiały:
·prezentacja Power Point,
-rzutnik multimedialny,
-podręcznik do klasy III gimnazjum: J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin „Chemia dla gimnazjum część 3”.

Przebieg lekcji:

| |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Część wprowadzająca-10 min.|1.Sprawy organizacyjne: powitanie, |1.Podaje temat lekcji |1. Zapisuje temat lekcji. |
| |sprawdzenie obecności, zapisanie tematu|i jej cele. |2.Ogląda prezentację i sporządza|
| |lekcji. |2. Przedstawia krótką prezentację. |notatki. |
| |2. Prezentacja. | | |
| | | | |
|Część właściwa-30 min. |1.Pojęcie węglowodorów nasyconych |1. Wyjaśnia definicję alkanów i ich |1. Zapisuje definicję alkanów. |
| |-alkanów. 2.Pojęcie szeregu |zastosowanie. 2.Wyjaśnia definicję |2. Zapisuje definicję szeregu |
| |homologicznego. 3.Tworzenie nazw |szeregu homologicznego. |homologicznego. |
| |alkanów. |3. Podaje zasady tworzenia nazw. | |
| |4. Zapisywanie wzorów sumarycznych , |4. Podaje zasady zapisu wzorów | |
| |strukturalnych i półstrukturalnych. |sumarycznych , strukturalnych i | |
| |5.Zastosowanie alkanów. |półstrukturalnych | |
| | |5. Podaje zastosowanie alkanów. | |
|Część podsumowują |1. Zależność właściwości fizycznych |1. Ocenia poprawność wniosków. |1. Zapisuje wnioski końcowe. |
|-ca -5 min. |alkanów od liczby atomów węgla. |2.Zadaje zadanie domowe. | |
| | |3.Ocenia aktywność uczniów. | |
| | |4.Rozdaje “Ankietę ewaluacyjną”. | |

Opracowała: Edyta Gruszczyńska