Dodaj publikację
Autor
Joanna Szymańska
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
97

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia miały na celu utrwalenie pisowni wyrazów z "u" i "ó" niewymiennym i przypomnienie reguł ortograficznych. Zajęcia były przeprowadzone z uczniami gimnazjum szkoły specjalnej, ale z powodzeniem można je wykorzystać również w starszych klasach masowej szkoły podstawowej. Zajęcia były prowadzone z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, ale zamieszczone załączniki można wydrukować i użyć ich jako karty pracy dla uczniów.
 Pobierz (pdf, 336,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych w grupie wychowawczej

Rodzaj zajęć: Nauka własna
Temat: Utrwalanie pisowni wyrazów z „u” i „ó”

Data: 24.04.2013

Prowadząca: Joanna Szymańska

Cele:

- Przypomnienie zasad i reguł ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów

z „u” i „ó”

- Utrwalenie pisowni wybranych wyrazów z „ó” niewymiennym
- Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej oraz spostrzegawczości

Metody:

- Podająca
- Ćwiczeń praktycznych

Formy:
- Zbiorowa jednolita
-

Indywidualna zróżnicowana

Pomoce:
- Tablica interaktywna z programem Flow!Works
- Karty pracy:

w formie elektronicznej (do wyświetlenia na tablicy)- zał.1, zał.2
w formie papierowej - zał.3

Przebieg:
1. Powitanie. Zapoznanie z tematem zajęć.

Wychowawca wita dzieci. Przedstawia cel zajęć jakim jest utrwalanie zasad pisowni wyrazów z
„u” i „ó”. Prosi o wyjaśnienie co znaczy „reguła ortograficzna”. Wychowankowie próbują własnymi
słowami wyjaśnić pojęcie. Następnie prowadząca na tablicy wyświetla definicję „reguły
ortograficznej” , prosi o jej głośne odczytanie. Prosi wychowanków o podanie kilku znanych zasad
ortograficznych.
„Reguła ortograficzna - zasada regulująca sposób zapisu słów z trudnością ortograficzną”

2. Ćwiczenia utrwalające pisownie wyrazów z „u” i „ó” - ukryty obrazek

Na tablicy interaktywnej wyświetlona zostaje karta pracy „Ukryty obrazek” (zał.1). Prowadząca
prosi wychowanków, aby podchodzili kolejno do tablicy i uzupełniali brakujące w wyrazach
litery. W brakujące miejsca wychowankowie muszą wpisać „u” lub „ó”. Cała grupa sprawdza
poprawność zapisu. Następnie wychowawca prosi, aby uczniowie podchodzili kolejno i
wyszukiwali spośród wyrazów te, w których zapis da się wyjaśnić poprzez regułę ortograficzną. Każdy
wyraz należy podkreślić odpowiednim kolorem, zgodnie z legendą zamieszczoną w karcie pracy. Po
zaznaczeniu wyrazu, wychowankowie muszą odszukać stosowne pole na ukrytym rysunku i zamalować
je właściwym kolorem. Z odpowiednio zamalowanych pól powstanie twarz klauna.

3. Wyszukiwanie wyrazów z „ó” niewymiennym

Prowadząca rozdaje każdemu z wychowanków kartę pracy (zał.3) i wyjaśnia sposób rozwiązania
zadania. W każdej karcie pracy pośród wyrazów z „ó” wymiennym znajduje się jeden wyraz z „ó”
niewymiennym. Zadaniem wychowanków jest odnalezienie tego wyrazu. W przypadku większej liczby
wychowanków, karta pracy przeznaczona jest dla grupy dwu-trzyosobowej. Wychowankowie
samodzielnie rozwiązują zadanie, wychowawca pomaga w razie trudności.

4. Krzyżówka
Na tablicy interaktywnej wyświetlona jest krzyżówka (zał.2). Prowadząca prosi jednego z
wychowanków o wpisanie hasła, którym jest wyraz „klaun”. Poszczególne hasła krzyżówki
odpowiadają wyszukanym wyrazom z „ó” niewymiennym z kart pracy. Wychowankowie kolejno
podchodzą i wpisują je, jednocześnie następuje sprawdzenie, czy karty pracy zostały rozwiązane
prawidłowo. Jeżeli pozwala na to czas, wychowankowie odczytują także pozostałe wyrazy
z kart pracy, wyjaśniając ich pisownię (używając zasady, że „ó” piszemy, gdy potrafimy znaleźć wyraz
pokrewny, w którym ...