Dodaj publikację
Autor
Dorota Dropińska-Kaźmierczak
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji otwartej z języka niemieckiego.
 Pobierz (doc, 26,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji otwartej z języka niemieckiego.

Temat: „In Liebe”… czyli o uczuciach raz jeszcze…inaczej.

Cele lekcji:
• praktyczno-komunikacyjny: rozwijanie umiejętności całościowego (globalnego) i szczegółowego rozumienia ze słuchu oraz umiejętności swobodnego wypowiadania się i pisania,
• kształceniowy: rozszerzenie i utrwalenie słownictwa na temat „Gefühle” (miłość, szczęście itp.), utrwalenie struktur językowych (przede wszystkim odmiany czasownika w czasie teraźniejszym, odmiany zaimków osobowych, szyku i znaczenia zdań warunkowych i okolicznikowych przyczyny),
• wychowawczy: uwrażliwienie uczniów na uczucia innych osób, rozwijanie empatii oraz umiejętności komunikowania własnych uczuć, rozwijanie umiejętności argumentowania i kultury dyskusji.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w temat „Gefühle”.
Praca w plenum. N-l zadaje pytania, np. „Kann man Gefühle beschreiben? Welche Gefühle kennt ihr? itd. i wspólnie z uczniami konstruuje na tablicy asocjogram lub mind-map.
2. Praca w parach i w plenum. Ćwiczenia leksykalne służące reaktywacji i utrwaleniu słownictwa związanego z tematem.
Ćw. 1 – polega na przyporządkowaniu odpowiednich podpisów do obrazków ilustrujących różne stany emocjonalne i interpretacji tychże ilustracji.
Ćw. 2 – pantomima, której celem jest poszerzenie tematu „Liebe ist…” o wyrażenia idiomatyczne. Uczestnicy gry losują kartki z wydrukowanymi idiomami/przysłowiami, następnie próbują po krótkim zastanowieniu się przedstawić je za pomocą gestów i mimiki grupie.
3. Plenum. Prezentacja piosenki „In Liebe” ( 1-2 krotna). N-l przed słuchanie rozdaje uczniom tekst piosenki i informacje o zespole. Po odsłuchaniu piosenki n-l zadaje pytania: „Was für eine Stimmung vermittelt euch die Musik? Ist das eine lustige/ traurige/ nachdenkliche Musik? Woran/ An wen denkt ihr, wenn ihr diese Musik hört? ( okładka płyty może posłużyć jako materiał pomocniczy)
4. Praca samodzielna i w plenum. Kontrola stopnia zrozumienia tekstu „Emotionen beschreiben” – uczniowe wyszukują w tekście piosenki słowa, które opisują uczucia i porządkują je na pozytywne i negatywne za pomocą zadowolonych i niezadowolonych buziek. Ćwiczenie to wykonują słuchając cicho piosenki.
5. Zakończenie lekcji i praca domowa. Krótka dyskusja (po polsku) na temat piosenki. N-l zadaje pytania, np. „Czy podoba im się ten rodzaj muzyki, co sądzą o niemieckich zespołach muzycznych, czy znają jakieś?” itp.
Praca domowa. Uczeń zdolny – ćw. Polegające na opisaniu stanów emocjonalnych osób przedstawionych na obrazkach, które otrzymali wcześniej na lekcji, za pomocą spójników „weil” i „wenn”.
Uczeń słaby – zadaniem uczniów będzie podzielenie zwrotów opisujących emocje na pozytywne, negatywne i neutralne.
6. Ocena pracy uczniów na zajęciach