Dodaj publikację
Autor
Beata Rosiak-Zalesiak
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Pada, deszczyk pada - działanie wielozmysłowe z wykorzystaniem metody D. Dziamskiej "Edukacja przez ruch".
 Pobierz (doc, 32,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ

TEMAT: Pada, deszczyk pada -działanie wielozmysłowe z wykorzystaniem metody D. Dziamskiej "Edukacja przez ruch";

DATA : 1.12.2011;

GRUPA : 4-latki;

RODZAJ ZAJĘCIA : wychowanie plastyczne;

CELE :

OGÓLNE :
- zachęcenie do wypowiadania się na określony temat;
- uruchomienie wielu zmysłów : słuchu, dotyku i ruchu ;
- wdrażanie do współdziałania w grupie ;
- utrwalenie pojęć : duży-mały, u góry- na dole;
- rozwijanie sprawności manualnej ;

OPERACYJNE : Dziecko :
- odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza;
- rytmicznie kreśli kreski;
- rozpoznaje rodzaje deszczu;
- klasyfikuje elementy wg wielkości ;
- potrafi swobodnie i sprawnie poruszać się po sali;
- aktywnie uczestniczy w zabawach;
- prawidłowo wykonuje określony ruch ;
- umie pokazać miejsce – u góry, na dole;
- reaguje na przerwę w muzyce ;
- potrafi zachować kolejność poleceń ;
- składa papier wg wzoru ;
- doświadcza radości i przyjemności z wykonywanych zadań.

METODA : „Edukacja przez ruch „ D. Dziamskiej ;
Praktyczna – zabawy muzyczno ruchowe, działalność plastyczna ;
Eksponująca – dobór zabaw wyzwalających radość ;
Podająca – komentarz słowny , aktywizujący działalność dzieci ;
Problemowa – realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu .

FORMA : indywidualna ;
grupowa ;
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- ilustracje do wiersza , nagrania deszczu (CD), deszczowa muzyka (CD),
parasole, koszyki , krople małe i duże, powycinane elementy do działalności plastycznej (chmurki małe i duże , koła , rączka do parasolki) , kredki świecowe.

PRZEBIEG:

1.Wiersz: „Chmurka” Edyta Matłosz
Raz pewna chmurka taka zła była,
że aż się cała szara zrobiła.
Z tej złości iskry się z niej sypały
i błyskawice z nieba spadały.
Huczała, buczała
tak głośno aż strach...
- No nie złość się chmurko...
Lecz ona...Błysk! Trach!
Na koniec już taka zmęczona była,
że tylko oczy mocno zmrużyła.
I wtedy na ziemię kapać zaczęły
łezki co z oczu jej wypłynęły.

2.Rozmowa n/t wiersza:
- O kim była mowa w wierszu?
- Jakiego była koloru?
- Jak była zła, to co robiła?
- Gdy się zmęczyła....?

3. Zagadki słuchowe „ deszcz, burza” – dzieci odgadują z nagrania jaki to rodzaj deszczu. Używanie określeń deszcz , deszczyk , ulewa, burza.

4. Zabawa naśladowcza – rytmiczne uderzanie palcami o dywan- kap, kap.

5. Wytłumaczenie pracy – demonstracja na tablicy .

6. Zaproszenie do stolików. Ćwiczenie grafomotoryczne – rytmiczne kreślenie deszczu – kresek na całej powierzchni w rytm muzyki. Przyklejanie w górnej części kartki chmurek.

7. Zaproszenie na dywan . ustawienie w dwóch kołach , rozdanie koszyków , wyciąganie kropel deszczu do rymowanki :
Lubię gdy jesienią deszcz o szyby dzwoni
Bawię się wesoło gdy kropla kroplę goni.

8. „Deszczowa zabawa z parasolami” – klasyfikowanie kropel deszczu do odpowiedniej parasolki – taniec przy muzyce.
Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie w krople.
„ Wysoko - nisko”
„ Szum wiatru „ (glottodydaktyka)

9. Zaproszenie ponowne do stolików – wytłumaczenie, jak należy wykonać parasolkę , ozdabianie parasolek ...