Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt
Temat tygodnia: Nadeszła jesień.
Temat dnia: Bezpieczny przedszkolak.
Grupa wiekowa: 5- latki.
Cele ogólne:
- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole, podporządkowania się przyjętym regułom,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania,
- kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i wdrażanie do znoszenia porażki z nadzieją, że można ponownie i lepiej coś wykonać, a sukces jest osiągalny,
- utrwalenie wiadomości z zakresu bezpieczeństwa, znajomości ruchu drogowego.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna ustalone zasady wspólnej zabawy i przestrzega ich,
- chętnie podejmuje czynności zabawowe,
- rozwiąże zagadki,
- ułoży obrazki w tej samej kolejności, w jakiej usłyszało odgłosy,
- wie, czy podana informacja jest prawdziwa czy fałszywa,
- ułoży puzzle,
- rozpoznaje i nazywa samochody specjalistyczne,
- zna numery alarmowe i wie, kiedy można z nich skorzystać,
- rozumie konieczność bezpiecznego poruszania się po drogach.
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia,
- oglądowe: pokaz,
- działań praktycznych (gry dydaktyczne).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: woreczek, koła w czterech kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim, materiały w czterech kolorach, zagadki, obrazki: rower, sygnalizator świetlny, chodnik, samochód, policjant, zebra, tramwaj, autobus, karetka, pociąg, samochód, rower, samolot, prom kosmiczny, helikopter, statek, motorówka, żaglówka, płyta CD „Dźwięki naszego otoczenia” wydawnictwo HARMONIA, kartoniki w kolorze białym i czarnym, puzzle przedstawiające: karetkę pogotowia, straż pożarną, samochód policyjny, kartoniki z numerami alarmowymi, paski papieru w kolorze białym i czarnym, wiersz W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”, kolorowanka „Bezpieczny przedszkola”.
Przebieg zajęć
1.Wprowadzenie do tematu zajęć – zaproszenie dzieci do krainy gier, do miejsca, w którym cztery grupy rozegrają grę „Bezpieczny przedszkolak”. Rozmowa na temat zasad gry i korzyści wynikających z przestrzegania reguł.
2.Podział dzieci na cztery grupy– w zaczarowanym woreczku znajdują się koła w czterech kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Zadaniem dzieci jest wylosować koło i przykleić sobie na ubranie.
3. Zaproszenie dzieci do zabawy przy piosence „Niezwykły pociąg”.
4. „Rozwiąż zagadkę” – dzieci siadają na dywanie, na wyznaczonym miejscu dla drużyny. Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się obrazki. Nauczyciel czyta zagadkę, a zadaniem każdej grupy jest poszukać obrazek, który jest rozwiązaniem zagadki.
Zagadki:
• Kierownica, dzwonek, koła z oponami. Jedzie na nim człowiek i rusza nogami.
(Rower)
• Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą. (Chodnik)
• Choć nóg nie posiada, szybko pędzi szosą. Bo nie nogi, ale koła po szosie go niosą. (Samochód)
• Ma aż oczu troje. Przechodniom pomaga swoim żółtym okiem, daje znak „Uwaga! Gdy czerwone świeci „stop” Nie idź naprzeciw! Zapali zielone „Idź na drugą stronę”. (Sygnalizator świetlny)
• Dobrym okiem, bystrym słuchem. Kieruje ulicznym ruchem. (Policjant ...