Dodaj publikację
Autor
Anna Adamczyk
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt Mieszkańcy łąki.
 Pobierz (doc, 36,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt

Temat tygodnia: Wiosenna łąka.
Temat dnia: Mieszkańcy łąki.
Grupa wiekowa: 4- latki.
Cele ogólne:
- utrwalenie nazw i wyglądu zwierząt mieszkających na łące,
- zachęcanie do udziału w grach i zabawach zespołowych; kształtowanie odporności emocjonalnej w sytuacji porażki i zwycięstwa podczas wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- naśladuje sposób poruszania się zwierząt,
- zna niektóre zwierzęta żyjące na łące oraz występujące na niej rośliny,
- ułoży puzzle,
- potrafi pracować w zespole,
- rozwiązuje zagadki tematyczne,
- poszuka pary,
- podzieli na sylaby nazwę obrazka,
- naśladuje głosy zwierząt,
- aktywnie uczestniczy w grach i zabawach zespołowych organizowanych w sali i na świeżym powietrzu,
- właściwie zachowuje się w sytuacji porażki lub zwycięstwa.
Metody:
- słowne: rozmowa, zagadka,
- oglądowe: pokaz,
- działań praktycznych.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: puzzle: biedronka, pszczoła, mrówka, motyl, stokrotka, bocian, obrazki „mieszkańcy łąki” – pary, sylabowe koło, obrazki: żaba, bocian, pszczoła, konik polny, tęczowe liny.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – zabawa „Poruszam się jak...” – dzieci siedzą na dywanie, a prowadzący wypowiada zdanie: „Zapraszam do siebie Julkę, która jest bocianem”. Wywołane dziecko zbliża się do nauczyciela, naśladując sposób poruszania się bociana. Następnie wskazane dzieci naśladują ruchem dane zwierzątko. Po chwili nauczyciel zaprasza kolejne dziecko, podając nazwę zwierzęcia (mieszkańca łąki), które należy naśladować (bocian, żabka, motyl, ptaszek, ślimak).

2. Zabawa „Łąkowe zagadki” – (nauczyciel przed zajęciami podzielił dzieci za pomocą kolorowych kół na sześć grup. Wywołane dzieci zostały przedstawicielami tychże grup). Każda grupa otrzymuje woreczek z puzzlami. Zadaniem grupy jest ułożyć puzzle i ułożyć zagadkę, podać charakterystyczne cechy tego zwierzątka, rośliny tak, aby pozostałe dzieci odgadły, co przedstawiają ułożone puzzle. (biedronka, pszczoła, mrówka, motyl, stokrotka, bocian).

3. Zabawa „Mieszkańcy łąki” – nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki, na których są mieszkańcy łąki. Gdy słychać muzykę, dzieci maszerują w różnych kierunkach sali. Na pauzę w muzyce dzieci pokazują obrazki i szukają swojej pary. Zadaniem każdej pary jest także nazwać zwierzątko.
4. Zabawa „Sylabowo- łąkowe koło” – nauczyciel wiesza na tablicy koło, które podzielone jest na kilkanaście pól. Zadaniem dziecka jest zakręcić kołem, odkryć pole, na którym się zatrzymało i podzielić na sylaby nazwę danego obrazka.

5. Zabawa „Odgłosy łąki” – nauczyciel pokazuje „mieszkańców łąki” i pyta czy dzieci wiedzą, jakie dźwięki oni wydają (żaba –„ kum”, bocian- „kle”, pszczoła – „bzy”, konik polny – „cyk”). Wspólne powtarzanie dźwięków wydawanych przez owady; z różną intonacją. Następnie nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy. Na tablicy wiesza obrazki przedstawiające dane owady, a zadaniem każdej grupy jest wydawać dźwięk tylko wtedy, gdy jest pokazany jego owad. Najpierw nauczyciel jest dyrygentem, a potem ...