Dodaj publikację
Autor
Anna Adamczyk
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt Nasz przyjaciel pies.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt

Temat tygodnia: Nasi milusińscy.

Temat dnia: Nasz przyjaciel pies.

Grupa wiekowa: 4- latki.

Cele ogólne:
- poznanie wybranych zwierząt domowych – pies,
- ukazanie roli, jaką pies pełni w życiu człowieka.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- aktywnie bierze udział w zabawach słownych,
- nazywa części ciała psa,
- liczy w zakresie czterech,
- potrafi podać kilka informacji na temat psa,
- rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory oraz figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt),
- wie, dlaczego mówimy, że pies jest przyjacielem człowieka,
- zna zapis graficzny swojego imienia,
- ułoży puzzle,
- chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- wie, jak należy się zachować i czego nie należy robić w kontaktach z psami,
- wie, czy podana informacja jest prawdziwa czy fałszywa.

Metody:
- słowne: rozmowa, opowiadanie, zagadka, objaśnienia,
- oglądowe: pokaz,
- działań praktycznych.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające różne rasy psów, pies – maskotka, cztery pudełka różnej wielkości, przedmioty: smycz, obroża, kość, kaganiec, miska, psia zabawka oraz kłębek wełny, pokarm do rybek, marchewka, ziarenka, figury geometryczne z papieru samoprzylepnego, plansze przedstawiające: psa, który pomaga osobom niewidomym, psa pasterskiego, psa pilnującego obejścia gospodarskiego, psa- terapeutę pracującego z chorymi dziećmi, szarfy, tabliczki z psami do zabawy ruchowej „Psiaki”, koperty, obrazki przedstawiające psy różnych bajek: Pluto, Cliford, Reksio, Scoby Doo, Dalmatyńczyk, Odie, kolorowe plansze, obrazki: jak należy się zachować i czego nie należy robić w kontaktach z psami, wesołe i smutne buźki, tabliczki w dwóch kolorach, medale.

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – zabawa „Głuchy telefon” – hasło „pies”.

2. Prezentacja zdjęć przedstawiających różne rasy psów. Określanie wyglądu psów, ich budowy i wielkości. Wymyślanie imienia dla pieska - maskotki. Wskazywanie kolejno części psa, nazywanie ich, przeliczanie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na barwę sierści psa.

3. Zabawa „Czego potrzebuje pies?” – na stoliku leżą cztery pudełka różnej wielkości oznaczone kropkami od 1 do 4. W pudełkach znajdują się takie przedmioty jak: smycz, obroża, kość, kaganiec, miska, psia zabawka oraz kłębek wełny, pokarm do rybek, marchewka, ziarenka. Zadaniem dziecka jest pokonanie drogi utworzonej na dywanie z figur geometrycznych według poleceń nauczyciela (np. stań na największym kole, przesuń się o dwa pola do przodu; jakiego koloru jest figura, na której stoisz itd.). Na końcu każdej drogi znajduje się pole oznaczone taką samą ilością kropek jak na pudełkach. Zawodnik ma za zadanie policzyć ile kropek jest na polu i odszukać pudełko z taką samą ilością kropek. Dzieci wyjmują przedmioty z pudełek i określają, które z nich potrzebne są psu.

4. Wspólne zastanawianie się nad tematem – dlaczego mówimy, że pies jest przyjacielem człowieka. Oglądanie obrazków ...