Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Części zdania – sprawdzian kl.VI
1.Wypisz z tekstu podmioty i nazwij ich rodzaj.W naszej klasie czasami panuje chaos. Wtedy Daria i Wiktoria usilnie starają się przywrócić porządek. Z dnia na dzień przybywa im doświadczenia w kierowaniu zespołem kolegów i koleżanek. Pracują zgodnie i skutecznie..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2.Podkreśl i nazwij rodzaje orzeczenia.a/Ta książka będzie twoja. ........................................b/ Mateusz został przyjacielem Daniela. ........................................c/ Adrianie, Ola czeka na twój telefon. ........................................
d/Dni stały się krótsze……………………………………………………………
e/Opowiadałem o wycieczce……………………………………………………….
3.Podkreśl dopełnienia.
Mała Dziewczynka spotkana nad rzeką nie wiedziała nic na swój temat. Jej opiekunką była stara kobieta. Ich życie było jedną wielką ucieczką. Dziewczynka nie wiedziała nawet, jak ma na imię. Któregoś dnia staruszka rozpoczęła nauczać ją Magicznej Księgi. Okropny kraj był w przeszłości Wielkim Królestwem, którym władali Luilowie. 4.Wypisz i nazwij rodzaj okolicznika.W razie choroby zostań w domu. ........................................Pomimo zmęczenia nadal pracowałam. ........................................Pisz starannie. ........................................Z powodu gorączki nie poszłam do szkoły. ........................................Wieczorami lubię oglądać przygodowe filmy. ........................................Idziemy z klasą do teatru na spektakl Szekspira ,,Romeo i Julia”. ........................................Piszę list na zaliczenie zadania z języka polskiego. ........................................5.Dopisz odpowiednie części zdania......................................... odrobiła zadanie ........................................ .( podmiot gramatyczny) (przydawka)......................................... Wiktoria za późno wróciła ........................................ .( okolicznik przyczyny) ( okolicznik miejsca)
........................................ czekał na ........................................ film. ( okolicznik sposobu) ( przydawka przymiotna)Spartanie ponieśli ........................................ pod Termopilami. ( dopełnienie)Wieczorem pójdę ........................................ . ( okolicznik celu )Najbardziej podziwiam kolekcję ........................................ . ( przydawka rzeczowna)........................................ bardzo spodobał się ten prezent.(podmiot logiczny)Słuchanie muzyki ........................................ . ( orzeczenie imienne)
........................................ zażyj to lekarstwo.( okolicznik warunku)Dom moich ........................................ jest bardzo ciepły. ( przydawka rzeczowna)
6. W podanym zdaniu określ części zdania.
Na niewielkim ganku drewnianego domu siedzieli ludzie w słomkowych kapeluszach.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
7. Podane zdanie przekształć tak, by dopełnienie stało się podmiotem:
Damian wykonał rysunek techniczny.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
8. W zdaniu : " Trzy duże niedźwiedzie zaatakowały turystów w lesie." - grupę podmiotu stanowią następujące wyrazy:
a) niedźwiedzie zaatakowały turystów
b) Trzy duże niedźwiedzie
c)zaatakowały turystów w lesie
9. W zdaniu: " Kasia poszła po książki." - występuje okolicznik:
a) Warunku
b) Miejsca
c) Celu
3. W zdaniu: "W kościele spotkał swojego dobrego kolegę."- dopełnienie wyrażone jest:
a)rzeczownikiem w dopełniaczu
b)rzeczownikiem w bierniku
c)rzeczownikiem w mianowniku
4. Część zdania określająca czasownik i odpowiadająca na pytania przypadków poza mianownikiem to:
a)przydawka
b)okolicznik
c)dopełnienie
5. Część zdania odpowiadająca na pytanie kto? co? to:
a)dopełnienie
b)Podmiot
c)przydawka
6. W zdaniu: " Kasia stała się sławna." - łącznikiem jest:
a)Kasia
b)stała się
c)Sławna
7. W zdaniu: „ Miło jest ...