Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Jasiak Jarosław
KONSPEKT LEKCJI
do przedmiotu UKŁADY CYFROWE
Program nauczania 2105/MEN/T5,T3,SP/12.05.1997
Temat lekcji: Projektowanie układów czasowych
Klasa: 2B Technikum Elektronicznego
Podręcznik: „Układy cyfrowe” Głocki W.
Cel ogólny:
Uczeń potrafi zaprojektować układ cyfrowy.
Cele operacyjne:
a)
uczeń będzie wiedział:
jakie są etapy projektowania układu czasowego?
jakie parametry elementów należy uwzględnić podczas projektowania
układów?
b)
uczeń będzie pamiętał:
co to jest układ czasowy?
c)
uczeń będzie potrafił:
dokonać opisu pracy układu czasowego
sporządzić tablice stanów układu czasowego
zaprojektować układ czasowy w oparciu o przebiegi czasowe
Metody nauczania:
pogadanka problemowa
prezentacja multimedialna
elementy wykładu
praca w grupach
metoda projektu
Pomoce dydaktyczne:
tablica
podręcznik
prezentacja multimedialna
arkusze zadań
Przebieg lekcji:
Faza wstępna
przywitanie uczniów,
sprawdzenie obecności i podanie tematu,
zapoznanie uczniów, z celami lekcji.
Faza główna
wyjaśnienie pojęcia układy czasowe
podanie przykładów układów czasowych
wyjaśnienie podstawowych cech przerzutników monostabilnych
przypomnienie podstawowych własności przerzutnika monostabilnego ‘121
przedstawienie toku postępowania podczas projektowania układu czasowego
opóźniający zbocze dodatnie impulsu wejściowego x o czas t1, a zbocze ujemne o czas
t2 na podstawie przykładowego zadania
podział uczniów na grupy i rozdanie arkuszy zadań
(przykłady arkuszy)
Zadanie 1
Zaprojektuj układ czasowy o działaniu jak na podanych przebiegach.
Do budowy układu wykorzystaj przerzutnik ‘121.
Zadanie 2
Zaprojektuj układ czasowy o działaniu jak na podanych przebiegach.
Do budowy układu wykorzystaj przerzutnik ‘121.
ttXYttXYZadanie 3
Zaprojektuj układ czasowy o działaniu jak na podanych przebiegach.
Do budowy układu wykorzystaj przerzutnik ‘121.
Faza końcowa
omówienie wykonanych zadań i ich ocena
usystematyzowanie informacji dotyczących projektowania układów czasowych
ttXY