Dodaj publikację
Autor
Przemysław Przepiórkowski
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


|Gimnazjum w Zespole Szkół |
|im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance |

Klasa III Wychowawca: mgr Przemysław Przepiórkowski

Scenariusz lekcji wychowawczej

Temat: Narkotyki – fakty i zagrożenia

Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów ze skalą zagrożenia i skutkami zażywania narkotyków.

I. Cele operacyjne:
Po lekcji uczeń:
- objaśnia czym są narkotyki;
- potrafi określić zagrożenia towarzyszące zażywaniu narkotyków;
- podaje skutki uzależnienia od narkotyków.

II. Warunki i pomoce:
- kartki białego papieru (format A3),
- przybory do pisania,
- praca w grupach cztero-, pięcioosobowych.

III. Literatura:
• Maria Moneta Malewska, „Narkotyki w domu i w szkole”, Towarzystwo Wydawnicze i Literackie, Warszawa 1995.
• Biuro Koordynacji Służby prewencyjnej Komendy Głównej Policji, „W trosce o dzieci i młodzież”, Warszawa 2000.

Przebieg lekcji

1) Część wprowadzająca:
a) sprawdzenie obecności;
b) omówienie bieżących spraw wychowawczych.
2) Realizacja tematu lekcji
a) Nauczyciel dokonuje, w sposób losowy, podziału klasy na grupy cztero- lub pięcioosobowe. Każda grupa dostaje białe kartki papieru, do zapisywania własnych wniosków i odpowiedzi na pytania.
b) Uczniowie odpowiadają na białych arkuszach papieru na następujące pytania:
- Czym są narkotyki?
- Jakie zagrożenia niesie ze sobą zażywanie narkotyków?
- Jakie są skutki zażywania narkotyków?
W miarę potrzeb, każda odpowiedź może być opatrzona odpowiednim rysunkiem.
c) Następuje prezentacja odpowiedzi wypracowanych przez poszczególne grupy. Każda z grup udziela najpierw odpowiedzi na pierwsze pytanie. Nauczyciel podsumowuje i podaje czym są narkotyki.
Podobnie, po udzieleniu odpowiedzi na drugie i trzecie pytanie, przez wszystkie grupy, nauczyciel podsumowuje i uściśla przedstawione informacje.
d) Teraz każda z grup przyczepia wypracowany przez siebie materiał na tablicę ścienną, tworząc klasową gazetkę.
e) Nauczyciel prosi uczniów o powstanie i uczczenie minutą ciszy wszystkich innych uczniów, którzy umarli z powodu przedawkowania narkotyków. W tym czasie prowadzący zajęcia upuszcza białą kartkę papieru...
f) Wszyscy są proszeni o ponowne zajęcie miejsc i komentarz do zaistniałej sytuacji.

Ewaluacja

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
- Czym są narkotyki?
- Jakiego rodzaju zagrożenie stwarzają narkotyki?
- Jakie są skutki uzależnienia od narkotyków?