Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Przepiórkowska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęcia otwartego z okazji Dnia Matki.
 Pobierz (docx, 17,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz do zajęcia otwartego z okazji Dnia Matki

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat: Dzień Matki

Cel obserwacji: uczestnictwo rodziców i dzieci

Cel ogólny: zacieśnianie więzi emocjonalnej między mamą a dzieckiem

Cele operacyjne:

- właściwie reaguje na umówiony sygnał,

- potrafi zaśpiewać piosenkę „Moja mama”, „Dla mamy”,

- potrafi zagrać na instrumencie perkusyjnym,

- właściwie stosuje graficzny kod matematyczny z uwzględnieniem

przeczenia nie,

- dobiera podpisy do obrazków; zdania do obrazków; układa zdania

z rozsypanki wyrazowej,

- rysuje po śladzie - ćwiczenia grafomotoryczne,

- potrafi właściwie zastosować znaki matematyczne: <, >, =

- dodaje i odejmuje w zakresie 10.

Pomoce:

podpisy do obrazków, rozsypanka: sylabowa, wyrazowa, zdania, karty z instrumentami perkusyjnymi, obrazki do analizy wzrokowo - słuchowej,

pudełka z figurami płaskimi, karty kodu graficznego, obręcze małe, wzory

do ćwiczeń grafomotorycznych, karty pracy do uzupełniania,

kredki, koperty z imieniem dziecka, nagranie utworu „Grozik”.

Przebieg zajęć

Powitanie zaproszonych gości.

Dzieci stoją w półkolu w sali, deklamują wiersze z okazji Dnia Matki.

Reakcja na sygnał dźwiękowy.

Marsz dookoła sali - dzieci œśpiewają piosenkę „Moja mama”.

Kiedy nauczycielka gra na tamburynie - dzieci chodzą na piętach, gdy na kołatce - chodzą na palcach (podczas refrenu).

Klasyfikacja jakościowa zbiorów.

Dzieci siadają w półkolu na dywanie, otrzymują pojemniki z figurami płaskimi, małe obręcze. Nauczycielka przypomina i pokazuje kod graficzny.

Pyt. Co to za klocek? Jest zielony, duży i w kształcie prostokąta itd.

Ćwiczenia w analizie i syntezie wzrokowo - słuchowej

( podział dzieci na 4 grupy o zróżnicowanym stopniu trudności):

- dobieranie podpisów do obrazków,

- dobieranie zdań do obrazków,

- rozsypanka wyrazowa.

5. Taniec "Grozik".

Dzieci ustawiają się w rzędzie w parach, tańczą taniec.

Ponownie zajmują miejsca przy stolikach.

6. Klasyfikacja ilościowa zbiorów.

Dzieci wyjmują z kopert oznaczonych niebieskim kwadracikiem - karty pracy (uwzględnienie stopnia trudności):

- uzupełnianie "Pociągu matematycznego " z zastosowaniem dodawania

i odejmowania,

- uzupełnianie zbiorów w zakresie dodawania.

7. Instrumentalizacja piosenki "Dla mamy".

Dzieci ustawiają się na linii i odliczają do 6. Zespoły otrzymują karty

z narysowanymi instrumentami perkusyjnymi:

jedynki - bębenki

dwójki – kołatki

trójki - trójkąty

czwórki - tamburyna

piątki - grzechotki

szóstki - chór

8. Ćwiczenia grafomotoryczne

Dzieci siadają do stolików na swoje miejsca, odwracają podkładki i rysują po śladzie, na kalce technicznej, bez odrywania ręki.

9. Wspólna zabawa , nauka kroków tańca "cza, cza", "lambada".

10. Rozpoznawanie przez mamy swojej podobizny na portrecie.

12. Wspólny poczęstunek, zabawa, taniec.

Opracowała: Agnieszka Przepiórkowska