Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA „ANDRZEJKI”
W PRZEDSZKOLU
Cel ogólny: zapoznanie z wróżbami andrzejkowymi.
Cele operacyjne: po zajęciu dziecko:
- potrafi powiedzieć co to są "andrzejki",
- wymienić wróżby andrzejkowe,
- wie na czym polegają wróżby andrzejkowe,
interpretuje uzyskane figurki z wosku.
Temat: Ludowe zwyczaje w przedszkolu.
Pomoce: duże, kolorowe klucze, koperty z instrukcją, zagadki, wiersze lub "rysowanki", klucz do lania wosku, miska z wodą, świece, serduszka z imionami dziewczynek
i chłopców, obrazki z rysunkami przedstawiającymi - "kim będę w przyszłości", znaczki "szczęścia" (po dwa jednakowe na parę).
Prowadząca przebrana jest za wróżkę.
Warunki: udekorowana sala, świece.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Część wprowadzająca
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. do sali pogrążonej w półmroku wchodzi wróżka. Mróczy półgłosem słowa zaklęć:
Hokus - pokus, czary - mary,
abra - kadabra, bim - sala, bim.
ZABAWA RUCHOWA ZE ŚPIEWEM: "Głowa, ramiona, kolana, pięty". Zabawa polega na tym, że dzieci jednocześnie pokazują poszczególne części ciała i śpiewają:
głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty, głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.
Dzieci za każdym razem śpiewają coraz szybciej.
2.Część realizacyjna
Sala udekorowana jest dużymi, ozdobnymi, kolorowymi kluczami, które rozwieszone są w różnych miejscach. Do każdego klucza przypięta jest spinaczem koperta z instrukcją w formie zagadki, wiersza, obrazka. Rozwiązaniem zagadek są słowa: świeca, buty, talerze, serce .
Jeżeli dziecko wylosuje słowo buty, rozpoczyna się tą wróżbą.
„WYCHODZENIE BUTÓW”
Wszystkie dzieci zdejmują po jednym bucie i układają je jeden za drugim, tak, aby nosek każdego buta dotykał pięty poprzedniego. Buty kładziemy od przeciwległej ściany do drzwi. Gdy już wszystkie są ustawione bierzemy ostatni z nich i stawiamy przed pierwszym. W ten sposób rząd butów przesuwa się ku drzwiom tak długo, aż pierwszy przekroczy choćby tylko czubkiem próg.
„OBRAZKI”
Kim będę w przyszłości? - dzieci losują obrazki przedstawiające różne przedmioty np. nici, grzebień, piłkę, kopertę itp.
„IMIONA CHŁOPCÓW I DZIEWCZYNEK”
Serce z imionami dziewczynek - jak w przyszłości będzie miała na imię twoja dziewczyna.
Serce z imionami chłopców itd.
Dzieci wbijają szpilkę w określone miejsce " na sercu", nauczycielka odczytuje imiona.
ZABAWA - ZNAJDŹ SWOJĄ PARĘ
Dzieci losują znaczki szczęścia - emblematy przedstawiające rysunki: świeca, klucz, serce, korona, gwiazda, słońce, lustro, jabłko, koło, orzeł itp.
GWÓŹDŹ PROGRAMU - LANIE WOSKU
Wróżka zaprasza do lania wosku, takim wołaniem:
"W naszej sali same dziwy,
Płynie wosku wartka struga.
Pokaż wosku, która pierwsza
Wyjdzie za mąż, która druga?"
LANIE WOSKU
Każde dziecko po kolei leje wosk przez ucho od klucza, bo klucz zamyka wszelkie sekrety i tajemnice. Gdy wosk zastygnie, wyjmujemy go z ...