Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
Temat zajęć: „Zaczarowany świat baśni, bajek i legend”
Cele:
Doskonalenie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi ustnych.
Doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla
innych.
Zachęcanie do konkretyzowania wypowiedzi.
Doskonalenie umiejętności grafomotorycznych za pomocą łamigłówek
rysunkowych.
Wyrabianie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie.
Wdrażanie uczniów do czytania bajek
Budzenie zainteresowania książką.
Metody pracy: słowna, poglądowa i praktyczna.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa (praca w grupach).
Środki dydaktyczne: Księga bajek świata i Legend polskich, zagadki,
krzyżówki, rebusy.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu, krótka pogadanka na temat: co to jest bajka,
baśń i legenda.
Bajka – krótki utwór wierszowany z morałem (pouczeniem), w którym
najczęściej bohaterem są zwierzęta.
Prezentacja bajki pt. „Szczygieł i kos” Ignacego Krasickiego.
2. Baśń – krótki utwór (nie wiersz) o rzeczach cudownych i nadnaturalnych
zawierający mądrość ludową. Bohaterami mogą być ludzie i zwierzęta.
Występuje walka dobra ze złem.
Prezentacja baśni polskiej: „Jak to ze lnem było”
3. Legenda – różni się od baśni tym, że zawiera postacie i wydarzenia
historyczne. W każdej legendzie jest ziarno prawdy.
Prezentacja legendy pt: „Legenda o Lechu”.
4. Nauczycielka prosi, aby dzieci wymieniły znane im bajki, baśnie i
legendy – swobodne wypowiedzi. Dzieci wymieniają tytuły utworów:
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Legenda o smoku wawelskim,
Kopciuszek, Księżniczka na ziarnku grochu itp. Rozmowa na temat
ulubionego utworu. Dzieci opowiadają o swojej ulubionej bajce, baśni lub
legendzie.
5. Podział dzieci na grupy, praca w grupach – rozwiązywanie bajkowych
łamigłówek.
6. Bajkowa zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”.
Nauczycielka wciela się w rolę Baby Jagi i stoi na jednym końcu sali,
natomiast dzieci stoją na jej drugim końcu. Kiedy „Baba Jaga” odwraca
się do dzieci plecami, wówczas one cichutko się do niej skradają. Gdy
prowadząca wypowiada słowa: „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” i
odwraca się do dzieci przodem, wówczas one mają się zatrzymać i stanąć
nieruchomo. Wygrywa to dziecko, które pierwsze dotknie „Baby Jagi” i
wciela się w jej rolę.
7. Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci.
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna Lewińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Katarzyna ...