Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Lewińska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych: "Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych"
 Pobierz (pdf, 159,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Autor: Katarzyna Lewińska

Temat zajęć: „PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT
----------------------WIELKANOCNYCH”

Cele:

Zapoznanie dzieci ze znakami, symbolami Wielkanocy; zajączki, baranek,

bazie, kurczaki, jajka,

Budzenie zainteresowań tradycją
Kształtowanie cierpliwości w pracy, estetyki wykonania
Wdrażanie do pożytecznego spędzania wolnego czasu,
Zaspokojenie potrzeb aktywności, samodzielnego działania dzieci,

Metody pracy: słowna, praktyczna.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: szablony do wycięcia (jajka, kurki), nożyczki, klej,
patyki, chusta Klanzy, płyta z nagraniami, odtwarzacz CD.

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa z dziećmi o tym, jak pora roku się kończy, a jaka i kiedy się

zaczyna. Po czym ją rozpoznać itp. – swobodne wypowiedzi dzieci.

2. Zapoznanie dzieci z wierszem Ewy Szelburg – Zarembiny pt. „Wiosna

idzie”.

3. Co jeszcze obchodzimy w tym czasie, co po nadejściu wiosny

świętujemy? Jakie święta?
Wiosna – to pora roku, w której wszystko się budzi, rodzi się do życia. A
co to znaczy Wielkanoc? Dlaczego ta noc jest wielka? – odp. bo jedyna w
roku.
Jakie znacie symbole Wielkanocy?
- zajączki - od najdawniejszych czasów zwierzę to było symbolem
płodności, a coroczna zmiana sierści jest znakiem odrodzenia -
zmartwychwstania
- baranek – symbol Jezusa Chrystusa. Okazuje się, że Pan Jezus umarł o
tej samej porze, w której Żydzi składali baranka na ofiarę.
- jajka, kurczaki, bazie – symbole rodzącego się na nowo życia. Dlatego
jajkiem dzielimy się przy stole wielkanocnym, składając sobie życzenia.
Jest wtedy miło, przyjemnie i dobrze.

1

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Autor: Katarzyna Lewińska

4. Wokół jajka.

- jemy jajka: na miękko, po wiedeńsku, na twardo, jajecznicę, sadzone, z
majonezem, faszerowane. Lubicie kogel mogel – żółtka utarte z cukrem.
Bywają one składnikiem wielu potraw. Kurze jajko zawiera w sobie
wszystkie potrzebne do życia składniki. Ozdobą stołu na Wielkanoc są
jajka barwione, malowane, kolorowo oklejane. Te gładko malowane to
kraszanki, te zaś z ornamentami, wzorkami, rysunkami i napisami to
pisanki.

5. Nauczycielka zapowiada, że dziś wykonamy ozdoby wielkanocne.

- zwrócenie uwagi na przepisy BHP,
- zwrócenie uwagi na estetykę i staranność wykonania,
Nauczycielka pokazuje dzieciom przykładowe wykonanie ozdoby;
objaśnienie sposobu wykonania. Podczas pracy dzieciom towarzyszą
utwory o tematyce wiosennej.

6. Zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy:

a) Zabawa „Przebieganie pod chustą” (Uczestnicy podnoszą i opuszczają
chustę trzymając ją za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić
miejsce)
b) Zabawa „Utrzymaj piłkę” (Dzieci trzymają za krawędzie chusty, na
której znajduje się piłka. Zadaniem ich jest utrzymanie piłki na chuście)

7. Podsumowanie zajęć:

- na prośbę nauczycielki dzieci wymieniają symbole wielkanocne,
objaśniają co to jest kraszanka, pisanka itp.

8. Zakończenie zajęć.

Uprzątnięcie stanowisk pracy, nagrodzenie oklaskami najładniejszych
prac ...