Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć edukacyjnych z języka polskiego
w klasie I gimnazjum.
Temat lekcji: Lekką formą o wielkich sprawach –
fraszki Jana Twardowskiego.
• Cele lekcji.
Cele ogólne długoterminowe:
- Zainteresowanie uczniów literaturą.
- Kształcenie umiejętności estetycznego czytania.
- Kształcenie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi.
Cele ogólne krótkoterminowe:
- Czytanie fraszek Jana Twardowskiego ze zrozumieniem.
- Wyjaśnienie cech charakterystycznych fraszki jako gatunku literackiego.
Cele szczegółowe operacyjne:
- Uczeń rozumie przeczytany tekst.
- Uczeń umie wyjaśnić terminy – fraszka, pointa.
- Uczeń umie wyszukać w tekście potrzebne informacje.
- Uczeń umie sformułować morał płynący z fraszki.
• Środki dydaktyczne.
- W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy pierwszej gimnazjum., WSiP, Warszawa 2007.
• Metody i techniki kształcenia.
- Metoda heurystyczna.
- Metoda dyskusyjna.
- Praca z tekstem.
• Organizacyjne formy pracy.
- Praca zbiorowa.
• Opracowanie szczegółowe (tok lekcji).
Czynności organizacyjne.
Sprawdzenie pracy domowej.
Proszę przeczytać notatkę biograficzną o Janie Twardowskim.
Proszę przypomnieć, co to jest fraszka?
Fraszka – krótki utwór wierszowany, zwykle żartobliwy, starannie skonstruowany, oparty na zaskakującym pomyśle, zawierający pointę.
Uczniowie przeczytają fraszki Jana Twardowskiego na głos.
Co sądzisz o przeczytanych fraszkach? Jaką reakcję budzą te utwory?
Proszę wybrać spośród fraszek ulubioną i określić dlaczego właśnie ta zasługuje na największą uwagę?
Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
Proszę określić tematykę każdej z fraszek.
|Tytuł fraszki |Temat poruszany w utworze |
|Z bliska |cierpienie |
|Nie łabędzi śpiew |szczerość, prawdomówność |
|Święty Antoni |troska, wstyd |
|Pomału |niechęć odejścia |
|Teoretyk |miłość w teorii |
|Obawa |obawa, grzechy małżeńskie |
Na jakie dwie grupy można podzielić fraszki Jana Twardowskiego, biorąc pod uwagę treść utworów?
Fraszki Jana Kochanowskiego możemy podzielić na dwie grupy: te żartobliwe i te traktujące o rzeczach poważnych.
Wybierz utwory o tematyce poważnej.
Z bliska, Nie łabędzi śpiew.
Z obydwu grup możemy wyciągnąć jakąś naukę, proszę sformułować morały płynące z kilku fraszek.
Proszę przypomnieć sobie fraszki Jana Kochanowskiego, jakie są podobieństwa, a jakie różnice między utworami, które dzieli czterysta lat?
Proszę przyjrzeć się jeszcze fraszkom Jana Sztaudyngera i określić ich tematykę, ewentualnie morał.
• Zadanie pracy domowej.
Dokończ fraszkę Na autora podręcznika.
Wiersze, prozę, pytania, w jedną księgę składa
I myśli, że…….