Dodaj publikację
Autor
Marzena Kowalczyk
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z zakresu kształtowania zasad współżycia w grupie przedszkolnej.
 Pobierz (doc, 23,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z dziećmi 3 – letnimi z dnia 06.02.2013 r.

Temat: „Zosia i Wojtek – przyjaciele z przedszkola”

Cele ogólne: wdrażanie do przestrzegania zasad kontraktu grupowego; kształtowanie nawyków kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa

Cele operacyjne: dziecko: rozumie treść historyjki obrazkowej i włącza się w jej opowie-danie; wie, że należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zabawy i że nie wolno łamać zasad ustalonych w grupie; słucha poleceń nauczycielki, rozumie je i potrafi wykonać; potrafi dokonać oceny i zakwalifikować przykładowe zachowania dzieci jako złe i dobre; włącza się do wspólnej zabawy przy muzyce; potrafi nazwać emocje: smutek, radość

Metody pracy: historyjka obrazkowa, rozmowa kierowana nt. historyjki obrazkowej oraz obrazków przedstawiających różne zachowania dzieci; układanie obrazków – klasyfikacja zachowań; udział dzieci we wspólnej zabawie przy muzyce;

Formy pracy: praca z całą grupą;

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa; twarz wesołego i smutnego krasnoludka; obrazki przedstawiające różne zachowania dzieci; odtwarzacz i płyta CD z muzyką;

Przebieg zajęcia:
1. Opowiadanie nauczycielki ilustrowane obrazkami tworzącymi historyjkę. Nauczycielka rozpoczyna opowieść, po czym prosi dzieci o włączenie się w jej tworzenie - np. odczytanie emocji towarzyszących wydarzeniom, widocznych na twarzach dzieci; dokończenie historii przedszkolnych przyjaciół. Żwrócenie uwagi na incydentalne zachowanie chłopca oraz sposób, w jaki doszło do pogodzenia się dzieci.

2. Oglądanie obrazków przedstawiających różne zachowania dzieci, ocena i zakwalifikowanie ich jako dobre i złe; umieszczenie rysunków obok uśmiechniętego lub smutnego krasnoludka.

3. Przypomnienie ustalonych w grupie zasad zgodnej i bezpiecznej zabawy - rozmowa kierowana.

4. Wspólna zabawa przy muzyce – ulubione melodie „Krasnoludków”.