Dodaj publikację
Autor
Marzena Kowalczyk
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z zakresu poznawania świata przyrody.
 Pobierz (doc, 25,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z dziećmi 5 -6 – letnimi z dnia 04.10.2011 r.

Temat: Wycieczka do parku. Ukierunkowana aktywność dziecka w parku.

Cele ogólne: zachęcenie do obserwacji środowiska przyrodniczego, jakim jest park w jesien-nej szacie.

Cele operacyjne: dziecko obserwuje rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, zwraca uwagę na różnorodność roślin parkowych; zna rolę parku w mieście; zwraca uwagę na jesienny koloryt i piękno przyrody o tej porze roku; poznaje wielozmysłowo otaczającą przyrodę (za pomocą słuchu, węchu, wzroku); zbiera materiał przyrodniczy; bawi się na świe-żym powietrzu; wykonuje postawione mu zadania; wyjaśnia przyczynę zmiany koloru, usychania i opadania liści jesienią.

Metody pracy: rozmowa kierowana, objaśnienie, samodzielnych doświadczeń, zadaniowa.

Formy pracy: praca indywidualna i z całą grupą.

Środki dydaktyczne: list od Pani Jesieni, tamburyn, aparat fotograficzny, park, materiał przyrodniczy zebrany na wycieczce.

Przebieg zajęcia:
1.Odczytanie listu od Pani Jesieni, przyniesionego przez panią Beatę.

2. Ustalenie celu wycieczki.

3. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wyjść poza teren przedszkola – zakaz oddalania się od grupy.

4. Wycieczka do parku. Wykonanie zadań postawionych przez nauczycielkę:
- obserwowanie drzew i krzewów rosnących w parku;
- zwrócenie uwagi na jesienny koloryt, stosowanie określeń przymiotnikowych;
- zachęcenie do wielozmysłowego poznawania otaczającej przyrody: chodzenie, bieganie, podrzucanie opadłych liści – zwracanie uwagi na wrażenia słuchowe; poszukiwanie naj-większego i najmniejszego liścia; przynoszenie do nauczycielki określonej liczby liści; szukanie liścia, który jest: cały żółty, ma trzy kolory, czegoś miękkiego i twardego, pięciu liści – każdy z innego drzewa;
- zabawa „Wiatr i liście” - wg „Wychowania fizycznego w przedszkolu” K. Wlaźnik.

5. Zbieranie materiału przyrodniczego do kącika przyrody.

6. Powrót do przedszkola; omówienie wycieczki, wzbogacenie kącika przyrody.