Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji języka polskiego – klasa V.
Prowadzący: Grażyna Bobińska
Temat: „Oświadczyny” – cechy utworów do wystawiania na scenie.
Cele:
Uczeń:
- wskazuje charakterystyczne cechy dramatu jako rodzaju literackiego,
- określa budowę tekstu dramatycznego, rolę dialogu i monologu,
- czyta tekst z podziałem na role,
- opowiada o bohaterach tekstu,
- wskazuje w tekście didaskalia,
- wypowiada się na temat obejrzanego fragmentu „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy,
- porównuje film z tekstem dramatu,
- wyjaśnia okoliczności powstania dramatu Aleksandra Fredry.
Środki dydaktyczne: podręcznik „Język polski 5”, fragment filmu DVD: „Zemsta”, pytania do quizu.
Metody pracy: praca z tekstem z podręcznika, metoda ćwiczeń praktycznych, rozmowa kierowana, instruktaż, pokaz, mini wykład,
Przebieg lekcji:
Powitanie, sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Podanie tematu lekcji.
Zapoznanie uczniów z historią powstania „Zemsty”, jej premierą i ekranizacjami.
Rozrysowanie i wyjaśnienie uczniom pojęć: dramat, akt, scena, komedia, tragedia, tekst główny – dialog i monolog, tekst poboczny (didaskalia).
Czytanie fragmentu „Zemsty”.
Opowiadanie o bohaterach tekstu.
Wskazywanie didaskaliów.
Oglądanie fragmentu filmu „Zemsta”.
Porównywanie filmu z tekstem „Oświadczyny” i ew. (gdy starczy czasu) czytanie z podziałem na role.
Podsumowanie lekcji – krótki quiz.
Zadanie pracy domowej – 2/164, nauczyć się czytać tekst „Oświadczyny”- płynnie i ze zwróceniem uwagi na interpunkcję oraz grę aktorską.
Pytania do quizu:
Kto napisał „Zemstę”?
Skąd wziął się pomysł napisania dramatu?
Gdzie odbyła się premiera „Zemsty”?
Kto reżyserował film „Zemsta”?
Na jakie główne gatunki literackie dzieli się dramat?
Na jakie części dzieli się dramat?
Co to są didaskalia?
Jak dzielimy tekst główny dramatu?
Kto występuje we fragmencie „Oświadczyny”?
Czego żądała Klara od Papkina?
Dlaczego tekst nas śmieszył?
Co można powiedzieć o postaciach występujących w utworze?