Dodaj publikację
Autor
Anna Stępińska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
97

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia z edukacji polonistycznej w klasie 3. "O dziewczynce z zapałkami".
 Pobierz (docx, 22,3 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ – EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

kl. III a

Prowadząca zajęcia: Anna Stępińska

Data przeprowadzonych zajęć: 16.12.2011

Temat bloku: Najpiękniejsze święta.

EDUKACJA POLONISTYCZNA (2x45 min)

Temat dnia: O Dziewczynce z zapałkami.

Temat zajęć: Jak mogę pomóc współczesnej Dziewczynce z zapałkami?

Cele lekcji:

wyrabianie nawyku uważnego słuchania,

kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,

tworzenia innego zakończenia baśni,

kształtowanie postawy bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Cele sformułowane w języku ucznia:

uważnie wysłuchasz baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”,

będziesz współpracować w grupie,

wymyślisz i zapiszesz inne zakończenie baśni,

dowiesz się, w jaki sposób możesz pomóc potrzebującym.Nacobezu:

potrafią współpracować w grupie,

wymyślają i zapisują inne zakończenie baśni,

potrafią wyrażać uczucia słowami i czynami.

Metody:

aktywizujące

drama

słowne

poglądowe

Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: Tekst baśni Dziewczynka z zapałkami, ilustracja postaci bohaterki na arkuszu – mapa uczuć, podręczniki i zeszyty ćwiczeń, płyta z nagraniem fragmentów lektury, elementy scenografii do scenek dramowych.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do tematu i wyjaśnienie celów lekcji.

Nauczyciel: Zbliżają się święta, na które wszyscy czekacie i które bardzo lubicie. Co w nich jest takiego?Uczniowie wypowiadają się.Nauczyciel: Są to święta miłe, pełne niespodzianek. Spędzacie je w domu z najbliższymi i rodzicami, z rodzeństwem, może z dziadkami i innymi krewnymi. Wspólnie zasiadacie do stołu wigilijnego, kolędujecie przy choince. Zazwyczaj za oknem jest śnieg i mróz ale w waszym domu jest ciepło i bezpiecznie. Nie wszyscy jednak ludzie w taki sposób spędzają święta. Za chwilę usłyszycie jak wyglądały święta pewnej dziewczynki.

Nauczyciel: Dziś Wiktoria będzie zupełnie kimś innym. Posłuchajcie jej teraz uważnie.

Prezentacja postaci Dziewczynki z zapałkami.

Nazywają mnie Dziewczynką z zapałkami. Mieszkam z ojczymem w ubogiej izbie na poddaszu. Jest w niej ciasno i zimno. Żyjemy bardzo biednie. Nie mamy pieniędzy na jedzenie i ubranie. Mój ojczym jest dla mnie niedobry. Bardzo się go boję, bo ciągle na mnie krzyczy. Każe mi stać na ulicy i sprzedawać zapałki. Jeśli nie uda mi się sprzedać ich zbyt wiele, to mnie bije. Chciałabym opowiedzieć wam o tym, co spotkało mnie w ostatnim dniu roku, ale chyba nie dam rady. To dla mnie zbyt bolesne.

Wysłuchanie nagrania fragmentu baśni H.Ch. Andersena Dziewczynka z zapałkami.

Dłuższe wypowiedzi U. dotyczące baśni, połączone z odczytywaniem odpowiednich fragmentów.

Kto jest główną bohaterką baśni?

Jak wyglądała dziewczynka?

Jakie obrazy można namalować do tego utworu?

O czym marzyła Dziewczynka z Zapałkami?

Dlaczego dziewczynka umarła?

Wyraziste czytanie najbardziej wzruszającego fragmentu baśni.

PIOSENKA

Bogacenie słownictwa o wyrazy dotyczące uczuć, np. przygnębienie ...