Dodaj publikację
Autor
Anna Stępińska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
155

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Działania na cztery pory roku - powtórzenie wiadomości i umiejętności działań na liczbach w zakresie 100.
 Pobierz (docx, 18,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ – EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

kl. III a

Prowadząca zajęcia: Anna Stępińska

Data przeprowadzonych zajęć: 30.03.2012

Temat bloku: Narodziny w przyrodzie.

EDUKACJA matematyczna

Temat dnia: Uroki różnych pór roku.

Temat zajęć: Działania na cztery pory roku – powtórzenie wiadomości i umiejętności działań na liczbach w zakresie 100.

Cele lekcji:

utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 100 oraz mnożenia i dzielenia w zakresie tabliczki mnożenia,

rozpoznawanie i nazywanie sumy, różnicy , iloczynu i ilorazu liczb,

kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych,

Cele sformułowane w języku ucznia:

będziesz sprawnie dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić,

nazwiesz poznane działania na liczbach,

ułożysz pytania i rozwiążesz zadanie tekstowe,

(Nacobezu) Będę zwracać uwagę na:

poprawność i tempo wykonywanych obliczeń,

poprawne nazywanie działań i ich liczb,

formułowanie pytań do treści zadania tekstowego,

poszukiwanie różnych sposobów rozwiązania zadania z treścią.

Metody:

aktywizujące

ćwiczeń praktycznych

podające

poszukujące

Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: Podręcznik do matematyki i zeszyt ćwiczeń – „Wesoła szkoła i przyjaciele”, karty pracy dla każdego ucznia, gra planszowa „ Polowanie na wiosnę”.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do tematu i wyjaśnienie celów lekcji. Wyjaśnienie sposobu oceniania – przyznawanie punktów – płatków stokrotki za poprawne wykonanie zadania, naklejanie ich na swój obrazek. (21 pkt)

Przypomnienie nazw pór roku i dat ich rozpoczęcia.

„Ważenie” słów. (Na tablicy zapisane są nazwy pór roku. Zadanie uczniów jest „zważenie” każdej nazwy zgodnie z zasadą, że samogłoska waży 6 kg, a spółgłoska 8 kg) Uczniowie dokonują obliczeń i zapisują wyniki na tablicy. (Przyznanie punktów - płatków do obrazka stokrotki – maks. 4 pkt)

Przypomnienie i utrwalenie pojęć: suma, różnica, iloczyn, iloraz (uczniowie obliczają działanie zapisane na kartoniku, nazywają je, a następnie umieszczają je pod właściwą nazwą zapisaną na tablicy).(Przyznanie punktów - płatków do obrazka stokrotki – maks. 3 pkt)

„Od czego warto zacząć?” Podkreśl liczby, które warto dodać najpierw. (Uczniowie dokonują obliczeń stosując ułatwienia – dodawanie do pełnych dziesiątek) – ocena koleżeńska. (Przyznanie punktów - płatków do obrazka stokrotki – maks. 3 pkt)

Zagadki – rymowanki. (Uczniowie wykonują obliczenia. W tabelkach pod wynikami wpisują sylaby i odczytują hasło – treść zagadki. Rozwiązują zagadkę.) (Przyznanie punktów - płatków do obrazka stokrotki – maks. 3 pkt)

Ćwiczenia w obliczaniu iloczynów i ilorazów - Zeszyt ćwiczeń „Ćwiczymy liczenie” s.13. (Uczniowie kolejno odczytują działania i obliczają je. Następnie Zaznaczają drogę piskląt do ich matek – iloczyny liczby 7 i 9. (Przyznanie punktów - płatków do obrazka stokrotki – maks. 2+1 pkt).

PIOSENKA

Rozwiązywanie zadań tekstowych. (Uczniowie rozwiązują zadania tekstowe w podręczniku – s.33, a następnie przygotowane zadanie na karcie pracy. Analizują treść zadania i ...