Dodaj publikację
Autor
Joanna Tomaszewska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z 4-latkami dotyczący uczuć.
 Pobierz (doc, 26,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęcia –,, Podarujmy sobie uśmiech”

Prowadząca: Joanna Tomaszewska

Temat: ,,Podarujmy sobie uśmiech”

Cele ogólne:
-poznawanie i nazywanie uczuć
-wczuwanie się w sytuacje innych ludzi

Cele szczegółowe:
-dziecko potrafi dostrzegać potrzeby innych dzieci
-dziecko potrafi sprawić przyjemność innym dzieciom
-dziecko umie wskazać i ocenić co jest dobre, a co złe
-dziecko potrafi ukazać różne stany emocjonalne wyznaczoną częścią ciała

Metody:
-słowne: rozmowa
-czynne: zadań stawianych dziecku

Formy:
-grupowa
-indywidualna

Środki dydaktyczne:
-lusterko, kłębek włóczki, obrazek przedstawiający smutną dziewczynkę, obrazki z twarzami,
płyta CD z piosenkami, kredki, kartki

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci piosenką z inscenizacją ruchową:
Witaj ……. (podajemy imię dziecka), witaj ….
jak się masz, jak się masz, jak się masz
wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
bądź wśród nas , bądź wśród nas.
2. Zabawa ,, Lustereczko”- dzieci siedząc w kręgu przekazują sobie małe lustereczko.
Każde z nich przeglądając się w nim pokazuje, co oznaczają słowa ,,Jestem szczęśliwy”.
3. Kłębuszek sympatii- dzieci siedzą w kole i toczą do siebie kłębek włóczki, za każdym razem uśmiechając się do osoby, do której podają włóczkę. Po skończonej zabawie oglądają
powstałą pajęczynę.
4.Słuchanie opowiadania o smutnych i biednych dzieciach ( na tablicy wiszą sylwetki
dzieci bez uśmiechu), zadaniem dzieci jest sprawienie takich sytuacji, by dzieci były szczęśliwe. Dzieci wymyślają różne sytuacje, które mogły by wywołać uśmiech na twarzach tych dzieci.
5.Dzieci otrzymują od nauczyciela obrazki, na których są pokazane uczucia: ,,radość ,smutek,
złość”. Nauczyciel opowiada różne sytuacje wzięte z życia przedszkolnego, a zadaniem dzieci jest podniesienie w górę obrazka przedstawiającego uczucie odpowiadające temu, jak dziecko czuje się w takiej sytuacji. ( Boli mnie ząb, mam gorączkę, kolega popsuł mi zabawkę, dzieci nie chcą się ze mną bawić, byłem w kinie z tatą, mama zabrała mnie na lody.)
6. Zabawa ruchowa –dzieci poruszają się w rytm muzyki ,nauczyciel podaje różne części ciała, za pomocą których dzieci mają przedstawić stany emocjonalne: np. Twoje nogi się złoszczą, twoje ręce się cieszą, twoja buzia jest smutna, twoje całe ciało jest szczęśliwe.
7.Rysowanie kredkami uśmiechniętych twarzy na wyciętych kołach.
8. Zabawa ze śpiewem :
,,Gdy jesteś wesoły, to śpiewaj jak my, śpiewaj jak my,
gdy jesteś wesoły, to śpiewaj jak my i licz głośno raz, dwa, trzy.
Gdy jesteś szczęśliwy, to śpiewaj jak my….
9.Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.