Dodaj publikację
Autor
Joanna Tomaszewska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć matematycznych: W krainie figur geometrycznych dla dzieci 4-letnich.
 Pobierz (doc, 28,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘCIA MATEMATYCZNEGO

Prowadząca: Joanna Tomaszewska

Temat: ,,W krainie figur geometrycznych”

Cele ogólne:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu logicznego myślenia
-pobudzanie aktywności dziecka twórczej, słuchowej i ruchowej
-utrwalanie figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt , prostokąt
-budzenie radości podczas zabawy

Cele operacyjne:
- dziecko zna zasady bezpiecznego korzystania z tablicy multimedialnej
- potrafi wskazać i nazwać podaną figurę
- segreguje figury ze względu na ich kształt
- potrafi ułożyć dalszy ciąg rytmu ( koło, kwadrat, trójkąt)
-potrafi wypełnić figury geometryczne podstawowymi kolorami
- określa bez liczenia ,,na oko”, których figur jest najwięcej, a których najmniej
- potrafi zaśpiewać piosenkę o figurach
- potrafi rozwiązywać zagadki
- potrafi dorysowywać elementy do figur
- potrafi przeliczać figury w zakresie 5
- potrafi wyszukać na obrazku wskazane figury

Metody:
- poszukujące
- podające
- praktycznego działania

Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, laptop, gra edukacyjna: ,,Nauka kształtów”,
zagadki, piosenka

Przebieg zajęcia:
1.Rozwiązywanie zagadek- dziecko rozwiązanie zagadki rysuje na tablicy.

Co to za figura, dwa koła w rowerku
słoneczko na niebie, guzik przy sweterku?

Jest jak pudełko kredek
ma dwa różne boki
Gosia wie i Edek?

Jaka to figura, która ma trzy boki
czasem jest nieduży, a czasem wysoki?

Co ma cztery boki jak na klocku Lego,
a wszystkie są równe, czy już wiesz kolego?

2.Utrwalanie kolorów na figurach – dziecko wypełnia daną figurę wskazanym przez n-la kolorem.

3.Rysowanie wskazanych figur w zakresie 5 – dziecko rysuje np. 2 kwadraty, 3 trójkąty,
4 prostokąty, 5 kół, następnie segreguje figury ze względu na ich kształt obrysowując je
kolorowymi pętlami i koloruje je.

4.Określanie bez liczenia na ,,oko”, których figur jest najwięcej, a których najmniej,
następnie przeliczanie ich.

5.Śpiewanie piosenki o figurach z równoczesnym wskazywaniem na tablicy

,,Koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt
koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt
z takich figur człowiek mały
dziś ułożyć chce świat cały
dziś ułożyć chce świat cały.”

6.Dorysowywanie elementów do figur, dziecko nazywa swoje obrazki.

7. Zabawa: ,,Figury”- dzieci podają sobie za plecami daną figurę i mówią wierszyk,
na słowa ,, pokaż nam”, dziecko, które trzyma figurę za plecami, przekłada ją do przodu
i podaje jej nazwę.

,, Kolorową figurę mamy, za plecami ją chowamy
Figura krąży tu i tam, jaka to figura pokaż i nazwij ją nam”.

8. Układanie dalszego ciągu rytmu zaczętego przez nauczyciela
Koło, kwadrat, trójkąt, koło, kwadrat, trójkąt…

9.Wyszukiwanie na obrazku wskazanych figur i przeliczanie ich w zakresie 5.

10.Na zakończenie zabawa ruchowa z piosenką : ,, Koło buduję…”

,,Koło buduję i Ciebie potrzebuję
Wstawaj kolego i dołącz się do ...