Dodaj publikację
Autor
Joanna Tomaszewska
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć otwartych: Zabawy na deszczowe dni dla dzieci 4-letnich.
 Pobierz (doc, 26,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

PROWADZĄCA: Joanna Tomaszaszewska
TEMAT: ,, Zabawy na deszczowe dni”
MIEJSCE: Sala gimnastyczna
GRUPA WIEKOWA: 4-latki
METODA:- zadaniowa,
-naśladowcza
-improwizacji ruchowej
CELE OGÓLNE:
-rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz wspólnej zabawy
-kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci
-usprawnianie procesów pobudzania i hamowania
-kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy z nietypowymi przyborami
-kształtowanie poczucia rytmu , wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci

CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
-brać udział w zabawie zbiorowej
-doskonalić ruchy zamierzone przez naśladowanie
-improwizować z serwetkami , chustami do usłyszanej muzyki
-tworzyć nowe ruchy
-grać na instrumentach perkusyjnych i instrumentach niekonwencjonalnych ( pojemniczkach po jogurtach)
-wykonywać ruchy rytmiczne w kole wykorzystując najbliższą przestrzeń wokół siebie oraz przestrzeń dostępną w sali
-wykonywać układy taneczne z klaskaniem, tupaniem, przekładaniem, podrzucaniem gazet, serwetek.

POMOCE: gazety, kolorowe serwetki, chusty, instrumenty perkusyjne , instrumenty niekonwencjonalne (pojemniczki po jogurtach), odtwarzacz CD, zestaw tańców

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
*Piosenka na powitanie,, Chodźcie wszyscy tu do koła”- wszyscy maszerują po obwodzie koła, na przerwę w muzyce każde dziecko wspólnie z rodzicem pokazuje jakąś czynność pozostali uczestnicy naśladują.
*,,Taniec po obwodzie koła z chustami do muzyki.
*Taniec z gazetami ,,Kałuże”- wszyscy tańczą według własnego pomysłu do melodii, rozróżniając w niej dwie części: szybką i wolną. W części szybkiej tańczą wokół rozłożonych na sali gazet, wykorzystując całą przestrzeń. Natomiast w części wolnej podnoszą jedną gazetę , składają ją na pół, podrzucają, przekładają z ręki do ręki, tańczą w miejscu.
*Zabawa taneczna ,, Pada deszczyk”- improwizacja ruchowa do słów piosenki.
* Taniec z papierowymi serwetkami do marszu Radetzkyego.Wykonywanie kul z serwetek i rzucanie nimi w uczestników zabawy. Podnoszenie serwetek, gładzenie i zabawa w ,,Kelnera”. Następnie składanie serwetek na pół, na ćwierć i wykonywanie kwiatka.
Układanie na podłodze wzorów z kwiatków. Podnoszenie kwiatków i wkładanie do koszyka.
*,, Listopadowa piosenka”- śpiew z równoczesnym graniem na niekonwencjonalnych instrumentach (pojemniki po jogurcie).
* Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Budowanie przedszkola”- naśladowanie czynności związanych z budową.
*,,Jesienna orkiestra”- zabawa z instrumentami perkusyjnymi. Uczestnicy podzieleni na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje instrumenty:- pierwsza bębenki, druga- tamburyna, trzecia grzechotki. Wykonywanie podkładu muzycznego do piosenki ,,Pan Listopad” z grą na instrumentach. Zabawę powtarzamy trzy razy aby każda grupa zagrała na wszystkich instrumentach.
*Konkurs muzyczny pt .,,Dyrygent i chór”- uczestnicy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa śpiewa sylabami na melodię ,,Wlazł kotek” pierwszą część piosenki, druga grupa drugą część itd.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje kwiatka za zajęcie I miejsca w konkursie muzycznym . Podziękowanie wszystkim dzieciom i rodzicom oraz zaproszenie do zabawy tanecznej z kwiatkami ,,Idzie jesień ...