Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 4-letnich
Prowadząca: Joanna Tomaszewska
Temat: ,, Smacznie i zdrowo”- rozmowy i działania na temat zdrowego odżywiania.
Cele ogólne:
-pobudzanie aktywności dziecka (twórczej, słuchowej, ruchowej)
-kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
-wdrażanie do dbania o swoje zdrowie poprzez wybór produktów spożywczych sprzyjających zdrowiu i szkodliwych dla zdrowia
-stymulacja procesów poznawczych (myślenie, uwaga)
-budzenie radości podczas zabawy.
Cele operacyjne:
-dziecko potrafi przedstawić wybrany przez siebie fragment tekstu nt. zdrowia
-dziecko potrafi śpiewać hymn,, Bajkoludków” i piosenki o zdrowiu
-dziecko potrafi wypowiadać się na temat zdrowego odżywiania
-potrafi przy pomocy rodziców ułożyć drugą część rymowanki
-umie z zamkniętymi oczami rozpoznać degustowany owoc, warzywo
-potrafi zrobić plakaty reklamowe sprzyjające zdrowiu oraz szkodliwe dla zdrowia
Metody:
-poszukujące: rozmowa, rymowanka
-podające :wyjaśnienia
-eksponujące: piosenka, muzyka
-działaniowe: wykonywanie zadań stawianych dzieciom, tworzenie plakatów, przedstawienie
inscenizacji na temat zdrowia
Formy pracy: - zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyta CD z nagranymi piosenkami, mapa pamięciowa ,,Zdrowie”, uśmiechnięte i smutne buźki dla każdego dziecka, dwie plansze na gazetki, gazetki reklamowe z produktami spożywczymi , rymowanki, owoce, warzywa, , kleje, nożyczki, tekst inscenizacji.
Przebieg zajęcia:
1. Przedstawienie rodzicom inscenizacji na temat zdrowia.
2. Przywitanie się ze sobą poprzez powiedzenie swojego imienia i ulubionego owocu , warzywa (dzieci), ulubionej potrawy (rodzice).
3. Tworzenie mapy pamięciowej ,,zdrowie”, dzieci wspólnie z rodzicami podają wszystkie skojarzenia związane ze zdrowiem np. gimnastyka, zdrowe odżywianie…
4. Zabawa: ,,Minki”.
Nauczycielka czyta zdania , a wszyscy uczestnicy zajęć poprzez podniesienie odpowiedniej minki (smutnej lub uśmiechniętej) potwierdzają , czy takie zachowania sprzyjają zdrowiu czy też nie.
Przykładowe zdania:
-chętnie jem owoce i warzywa
-słucham głośnej muzyki
-lubię się gimnastykować
-uwielbiam słodycze
-chętnie chodzę do lekarza i dentysty
-lubię piesze spacery i wycieczki
-często piję colę i napoje gazowane
-często krzyczę i hałasuję
-myję ręce po wyjściu z toalety
-dużo czasu spędzam przed komputerem i telewizorem
-dbam o czystość i porządek w swoim otoczeniu
-nie lubię się myć
-używam chusteczek gdy mam katar
-ubieram się ciepło gdy jest zimno
-lubię zabawy na świeżym powietrzu.
-chętnie chrupię chipsy
5.Zabawa ruchowa ,,Gimnastyka”
6.Wspólne układanie z rodzicami drugiej części rymowanek np.
-wszyscy mamy słodkie minki bo… (zjadamy witaminki)
- zamiast tortu… (trochę sportu)
-kto zjada sałatki jest…(piękny i gładki)
-witaminki, witaminki dla…(chłopczyka i dziewczynki)
-by przedszkolak nie był chory… (je marchewki, kalafiory)
7.Co tak smakuje? Na talerzykach przygotowane są pokrojone owoce i warzywa (uczestnicy zabawy z zawiązanymi oczami rozpoznają degustowany owoc, warzywo).
8.Zabawa ruchowo- taneczna przy piosence ,,Witaminki ...