Dodaj publikację
Autor
Alicja Górnicka-Kula
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz do przeprowadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji z okazji
„Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia”

Data: 23.11.2012
Klasa: 1 oraz dzieci z Oddziału przedszkolnego
Temat lekcji: „Czy to jutro, czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś."

Cele ogólne:
- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych,
- zapoznanie dzieci z wartościowymi tekstami literackimi,
- wzbogacanie słownictwa uczniów,
- zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami na temat niedźwiedzi
żyjących w Polsce oraz w innych krajach,
- przedstawienie warunkami życia różnych niedźwiedzi,
- kształtowanie umiejętności uważnego i kulturalnego uczestniczenia
w spotkaniu
- kształtowanie umiejętności występowania przed publicznością
- kształtowanie nawyku szanowania zabawek

Cele szczegółowe – uczeń:
- poznaje ciekawe teksty literackie o misiach
- potrafi recytować wiersze i zaśpiewać piosenkę przed publicznością
- potrafi przeprowadzić wywiad
- uważnie słucha i aktywnie uczestniczy w lekcji
- wypowiada się pełnymi zdaniami
- rozwiązuje zagadki o bohaterach bajek
- rozwiązuje krzyżówkę i odgaduje hasło
- porównuje wygląd i zachowanie dwóch bohaterów bajek dla dzieci - Misia
Uszatka i Kusia Puchatka
- wzbogaca słownictwo
- poszerza wiadomości o zwierzętach
- poznaje warunki życia różnych niedźwiedzi
- wie, że niedźwiedzie to zwierzęta drapieżne
- wypowiada się na temat poszanowania zabawek

Przebieg lekcji:

1. Powitanie dzieci.
Przedstawienie tematu spotkania.

2. Obejrzenie wystawy dotyczącej rodzajów niedźwiedzi występujących
w przyrodzie.

3. „Wywiad z niedźwiedziem” – wysłuchanie rozmowy przeprowadzonej
przez uczennicę- „dziennikarkę” z uczniami-„niedźwiedziami”:

„WYWIAD Z NIEDŹWIEDZIEM”

Dziennikarka:
Pytanie 1 - „ Jak wyglądasz niedźwiedziu?”
Niedźwiedź:
Odpowiedź 1 - „ Jestem okrągły, tłuściutki
i mam brązowe, grube futerko.”
Dziennikarka:
Pyt.2 - „Gdzie mieszkasz?”
Niedźwiedź:
Odp.2 – „Lubię przebywać wśród roślin.
Mieszkam praktycznie wszędzie:
w lasach i na pustyniach,
w górach, i na równinach.”
Dziennikarka:
Pyt.3 - „ Co jadasz?”
Niedźwiedź:
Odp.3 – „Jem wszystko: mięso, ryby, warzywa, owoce
a moim przysmakiem jest miód…”
Niedźwiedź:
Odp.3 c.d. – „ Kiedy zbliża się zima - jem za dwóch,
bo muszę szybko utyć,
żeby sadełko ochroniło mnie przed zimnem.”
Dziennikarka:
Pyt.4 - „ Z kim mieszkasz?”
Niedźwiedź:
Odp.4 „ Dla nas, niedźwiadków
liczy się tylko nasza mama i nasze rodzeństwo.”
Dziennikarka:
Pyt.5 - „Kiedy stajesz się dorosłym niedźwiedziem?”
Niedźwiedź:
Odp.5 - „My niedźwiedzie jesteśmy uważane za dorosłe
i niezależne, gdy osiągamy ten sam wiek
w którym dziecko zaczyna chodzić do szkoły.”
- Pogadanka na temat występowania niedźwiedzi w przyrodzie,
sposobu ich odżywiania, cech charakterystycznych itp.
- Oglądanie ilustracji: niedźwiedź polarny, brunatny, panda, koala

- Rozmowa z uczniami:
- Które z oglądanych zwierząt żyją w Polsce?
- Jakimi zwierzętami są niedźwiedzie?
- Jak myślicie, czy niedźwiedzie lubią jak się je obserwuje?
- Czy można podchodzić blisko do nich?

4. Recytacja wierszy o misiach:

„Nie płacz misiu, głowa w górę,
Raz, dwa chustką otrzyj łezki,
Bo zamoczysz futro ...