Dodaj publikację
Autor
Alicja Górnicka-Kula
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
127

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz do przeprowadzenia wśród pierwszoklasistów lub przedszkolaków proponujący zabawy dla rozpoznawania zmysłów.
 Pobierz (doc, 29,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Klasa: 1
Krąg tematyczny: „Świat wokół nas”
Temat dnia: „Co powiesz o tym przedmiocie? Do czego byś
go wykorzystał?” – zabawy dydaktyczne doskonalące
zmysł smaku, słuchu, dotyku.

Formy: praca zbiorowa, grupowa, indywidualna

Metody: metoda słowno-oglądowa, pogadanka, metoda stawianych zadań

Środki dydaktyczne: parawan lub zasłona, przedmioty z drewna, metalu, szkła,
przedmioty miękkie, twarde, gładkie, szorstkie, pętle, cyfry,
kredki, ołówki, pomarańcze, półmisek

Cele:

- doskonali zmysł węchu, słuchu, dotyku
- używa słów: miękki, twardy, szorstki, gładki,
- aktywnie uczestniczy w zabawach
- zna i rozumie zasady i reguły zabawy
- myśli logicznie
- reaguje na sygnały
- liczy przedmioty w zbiorach
- dokonuje klasyfikacji przedmiotów według wybranych cech
- podaje istotne cechy dotykanego przedmiotu oraz jego funkcję użytkową

Przebieg zajęć:

1. Zagadki słuchowe, za parawanem nauczycielka wydobywa dźwięki z przedmiotów
metalowych (kluczy, pokrywek od garnków), szklanych (butelek, szklanki),
drewnianych ( dwóch patyków, szkatułki na biżuterię), dzieci muszą odpowiedzieć
co to jest, z czego to jest zrobione, po każdym odgadnięciu, nauczyciel pokazuje
przedmiot.

2. Zabawa dydaktyczna: „Co powiesz o tym przedmiocie? Do czego byś go wykorzystał?” –
każde dziecko z zasłoniętymi oczami, za pomocą dotyku musi rozpoznać przedmiot,
który trzyma, używając jednego z określeń: twarde-miękkie, gładkie-szorstkie,
po rozpoznaniu dziecko opowiada do czego można użyć, wykorzystać ten przedmiot,
następnie dopiero zdejmuje opaskę z oczu sprawdza, czy dobrze odpowiedziało.
Przedmioty używane w zabawie to: butelka ze szkła oraz z miękkiego plastiku, papier
gładki i szorstki, książka w gładkiej oprawie, termometr do mierzenia temperatury ciała,
orzech włoski, muszelka, kamyk, marchew, pomarańcza, zabawka z drewna, z twardego
plastiku, szorstka tkanina wełniana, pilniczek do paznokci, miękka poduszka, wata,
nożyczki. Nauczyciel zachęca dzieci, aby korzystały z określeń podanych przed
rozpoczęciem zabawy.

3. Zabawa dydaktyczna: „posegreguj” - segregowanie przedmiotów według podanej cechy:
dzieci przyglądają się uważnie wszystkim przedmiotom i tworzą 4 zbiory osobno kładąc te,
które są jednocześnie twarde i gładkie, szorstkie i twarde, miękkie i gładkie, miękkie
i szorstkie, następnie liczą przedmioty w 4 pętlach i porównują liczebność zbiorów.

4. „Powiedz, co zjadłeś?” - dzieci zamykają oczy i częstują się kawałkami pomarańczy,
po zjedzeniu określają owoc, używając określeń: miękka, twarda, szorstka, a także
porównują cechy pomarańczy obranej i nie obranej.

5. Zabawa ruchowo-pantomimiczna: „Chodzimy po miękkim i po szorstkim” –
na hasło: „miękkie” - dzieci przesuwają stopami po dywanie bez ich odrywania,
na hasło: „szorstkie” – chodzą ostrożnie, na palcach lub bocznych krawędziach stóp.

6. Podsumowanie zajęć – rozmowa z dziećmi na temat, która zabawa najbardziej podobała
się podczas dzisiejszych zajęć