Dodaj publikację
Autor
Barbara Zugaj
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
68

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Kształcenie umiejętności konstruowania gier matematycznych.
 Pobierz (docx, 14,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w dniu 12.I.2012r. w klasie I

Blok tematyczny: W świecie dzikich zwierząt.

Temat zajęć: Sport to zdrowie.

Czas: 45 min.

Cele ogółne:

Kształcenie umiejętności konstruowania gier matematycznych.

Cele szczegółowe:

Stwarzanie sytuacji umożliwiających ćwiczenie techniki rachunkowej - dodawania i odejmowania w zakresie 10,

rozwijanie pamięci, wyobraźni przestrzennej, logicznego i abstrakcyjnego myślenia matematycznego,

Ćwiczenie skoczności i spostrzegawczości.

Formy pracy:

z całą klasą

praca w grupach

praca indywidualna

Metody:

aktywizujące

problemowe

Środki dydaktyczne:

.plansze do gry

Skakanka

Kartoniki z cyframi od 0 do 10

Kostki do gry

Duże arkusze papieru

Pionki do gry

Kredki.

ołówki

Przebieg zajęć:

Zabawa „Kangur”

Każdy uczeń otrzymuje po jednym kartoniku od 0 do 10. Nauczyciel wybiera dwie osoby, które przez cały czas trwania zabawy będą Kangurami. Kangur otrzyma dwie karty, których nie może pokazać innym uczestnikom. Kangur ogląda pierwszą kartę i wykonuje tyle obunóż przez skakankę ile wskazuje liczba, następnie ogląda drugą i również skacze tyle razy ile wskazuje karta. Jeśli na karcie jest zero musi skusić (naskoczyć na skakankę).Pozostałe dzieci mają za zadanie obliczyć ile przeskoków razem w dwóch próbach wykonał Kangur (Ile razy przez skakankę przeskoczył Kangur?). Każdy uczeń, który poda poprawny wynik otrzymuje ołówek.

Gra z wykorzystaniem kostek do gry „Kto wygrał?”

Nauczycielka rozdaje uczniom plansze do gry(po jednej na parę) i kostki (po dwie na parę). Zawodnicy w parach kolejno wyrzucają dwie kostki naraz i obliczają różnicę oczek (od większej liczby oczek odejmują mniejszą) i zapisują wynik w tabelce obok swojego imienia. Następnie zawodnicy ustalają, kto zdobył mniejszą liczbę punktów i zapisują znak + nad wynikiem dziecka, które zwyciężyło. Czynności te powtarzają, aż wszystkie okienka w tabelce będą wypełnione. Na zakończenie zliczają liczbę + . Zawodnik, który ma najwięcej plusów wygrywa.

Konstruowanie gry matematycznej

Uczniowie łączą się w trzy- , czteroosobowe zespoły poprzez złączenie dwóch ławek. Na każdej ławce nauczyciel rozkłada Duzy arkusz papieru i pisak. Jeden uczeń z każdego zespołu rysuje planszę do gry ( w postaci węża) Następnie dzieci „węża” na pola, kolejno numeruje i zaznacza Start oraz Metę. Kolejny uczeń słucha propozycji innych graczy i zamalowuje kilka pół różnymi kolorami i zaznaczają jednocześnie w legendzie co oznaczają, np. zielone pole- przesuwasz się o 2 pola, czerwone- wracasz się na START itp.

Grę rozpoczyna zawodnik, który jako pierwszy wyrzuci na kostce cyfrę 6. Osoby, którym nie uda się wyrzucić 6 nadal nie mogą ruszyć się z miejsca. Dopiero w trzeciej rundzie wszyscy ruszają do gry nawet gdy nie ...