Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ TECHNICZNYCH
Moduł: PAPIEROPLASTYKA
Temat: Techniki i formy papieroplastyki. Kartka Walentynowa.
Czas realizacji : 2 jednostki lekcyjne
Cel wychowawczy: kształcenie wrażliwości estetycznej i umiejętność
stosowania technik papieroplastyki w sztuce użytkowej.
Cele szczegółowe ( operacyjne) :
Uczeń:
- opisuje techniki papieroplastyki : origami, kirigami, papier mảchẻ, tea bags folding, quilling
- poznaje i charakteryzuje technikę iris folding
- wymienia charakterystyczne ozdoby z papieru dla swojego regionu
- uczeń zna pojęcie papieroplastyka
- zna i stosuje bezpiecznie narzędzia i materiały do obróbki papieru
- wykonuje kartkę techniką iris folding
- potrafi dobrać odpowiednią grubość papieru do stosowanej techniki
- podaje przykłady ozdób z papieru
Metoda : pokaz, pogadanka, prezentacja multimedialna, praktyczna
Forma pracy : prezentacja slajdów, praca indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne: rzutnik multimedialny, pudełko do badania faktury papieru, wycinanki kołbielskie, szablon serca i wzór, paski różnokolorowego papieru ( papier ksero, papier do pakowania prezentów, zeszyt papierów kolorowych ) o szerokości około 2 cm, biała kartka z bloku technicznego, kolorowy karton, nożyczki, taśma klejąca, taśma papierowa, ołówek.
TOK LEKCJI
Faza wprowadzająca
1.Podanie tematu i celu zajęć.
2. Krzyżówka ( załącznik 1) i pudełko do badania manufaktury jako forma
powtórzenia wiadomości o powierzchni papieru.
3. Przypomnienie poznanych technik papieroplastyki:
- origami
- kirigami
i poznanie nowych :
- papier mảchẻ
- tea bags folding
- iris folding
- quilling
4. Przyporządkowanie opisu do odpowiedniej techniki papieroplastyki ( załącznik 2) .
5. Rozdanie uczniom szablonu serca ( załącznik 3) , który będą wyklejać techniką iris folding .
Faza realizacyjna
Omówienie zasad wykonywania pracy kartki walentynkowej techniką iris folding.
Indywidualna praca uczniów:
- wycięty wzór uczniowie nakładają na szablon i przyklejają do szablonu taśmą papierową, aby nie przesuwał się podczas dalszej pracy
- naklejanie pasków papieru według numeracji na szablon
- naklejenie na zakończenie , na środku wzoru „ Iris”- małego kwadratu papieru innego koloru
- przyklejenie gotowego serca na kartkę
Podczas wykonywania pracy przez uczniów nauczyciel udziela rad, korekt, służy pomocą.
Faza podsumowująca
Uczniowie prezentują swoje prace – wykonują wystawkę prac na tablicy.
Podczas prezentacji dzielą się wrażeniami.
Nauczyciel dokonuje oceny prac.
Krótkie podsumowanie lekcji.
Podanie zadania domowego uczniom :
Zaproponuj własny wzór na irisową kartkę ( może to być kartka z okazji Dnia Matki lub Dnia Ojca). Szablon narysować w zeszycie.
Podanie uczniom zestawu materiałów wymaganych na kolejne zajęcia.
Podziękowanie uczniom za pracę i zaangażowanie w lekcje.