Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Usprawnianie percepcji wzrokowej metodą M. Frostig – scenariusz zajęć o tematyce zimowej.
Cel ogólny
Usprawnianie percepcji wzrokowej
Cele operacyjne
dziecko potrafi:
- naśladować nauczyciela
- rozpoznać odgłosy pędzącego kuligu
- złożyć wyrazy z dwóch i trzech sylab
- określać długość i szerokość „na oko” oraz przez przymierzanie
- wyodrębnić różnice między obrazkami i nazwać je
- porządkować sekwencje czasowe
Metody:
- praktycznego działania
Pomoce:
kaseta z melodiami „Białe pola, białe lasy”, „Zima, zima”, ilustracje bałwanków z sylabami, szaliki, szablony szalików, gazety, labirynt, plastelina
Przebieg zajęć
Część wstępna
1. Powitanie – piosenka:
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas (powtarzamy 3-4 razy),
Jestem ja, jesteś ty (pokazują palcami)
Raz, dwa, trzy (klaszczą)
Gdy się dzieci mają bawić
To dzień dobry mówią sobie
Uśmiechają się siebie
I podają sobie ręce.
2. Ćwiczenie w rozpoznawaniu odgłosów pędzącego kuligu z wykorzystaniem nagrania na płycie CD.
Dzieci rozpoznają słyszane odgłosy i nazywają je: tętent koni, skrzypiący śnieg, dzwoniące dzwonki u sań, trzaskanie bata i poganianie koni przez woźnicę – „wio,wio”.
Poszczególne odgłosy kojarzą się dzieciom z zimową sanną, z kuligiem. Nauczyciel przeprowadza rozmowę z dziećmi na powyższy temat.
3. Ćwiczenie syntezy sylabowej.
Nauczyciel wypowiada sylaby, a dzieci składają z nich wyrazy:
sa-nki, ko-nie, ku-lig, śnie-żyn-ki, dzwo-ne-czki, gwia-zde-czki.
4. Slalom bałwanków.
Dzieci otrzymują kartę pracy do tego ćwiczenia i wypełniają ją. Na rysunkach przedstawione są bałwanki zjeżdżające na nartach, które po drodze spotykają chorągiewki z sylabami. Nauczyciel zachęca dzieci: „Pomóżcie bałwankom pozbierać sylaby z chorągiewek i ułożyć z nich wyrazy.”
Dziecko układa wyrazy z rozrzuconych sylab i wpisuje je obok ilustracji.
5.”Przejazd narciarza”.
Na śniegu został ślad jednej narty. Dorysuj ślad drugiej narty.
6. Dzieci ustawiają się w kole z szalikami.
Jedno wchodzi do środka. Zabawa przy słowach:
Przyjacielu pomysłowy
Co tam przyszło ci do głowy
Pokaż nam to w jednej chwili
Żebyśmy się już bawili.
Dziecko, które jest już w środku wymyśla jedno ćwiczenie z szalikiem. Może to być, np.: machanie ręką na pożegnanie, zataczanie koła na podłodze, wymachiwanie w górę z trzymaniem za dwa końce, powiewania w lewo, w prawo, w górę, w dół.
7. Dzieci oglądają swoje szaliki, głaszczą, opisują określając: kolor, wzór, wrażenia dotykowe.
Określanie długości i szerokości ,,na oko”, za pomocą przymiotników:
długi-krótki; szeroki-wąski; gruby-cienki
Porównywanie długości i szerokości ,,przez przyłożenie”, używając przymiotników:
szerszy-węższy dłuższy-krótszy.
8. Ozdabianie wzoru szablonu szalika wzorem literopodobnym.
9. Zabawa ruchowa – „Śnieżne kule”.
Robienie kul z gazet:
- rzucanie się nawzajem kulami,
- rzucanie kulą do partnera, który chwyta ją raz jedną, raz drugą ręką,
- rzucanie kulą ...