Dodaj publikację
Autor
Jolanta Lorek
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
70

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla uczniów z głębokim stopniem upośledzenia umysłowego - usprawnianie motoryki małej.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW Z GŁĘBOKIM DEFICYTEM INTELEKTUALNYM

Temat zajęć: Zabawy z masą solną „Domek”

Cele ogólne:

• Usprawnianie motoryki małej

• Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

• Doskonalenie percepcji wzrokowej

• Wydłużenie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym

Cele operacyjne:

Dziecko:

• Uczestniczy w zajęciach z pomocą nauczyciela

• Wykonuje ćwiczenia manualne (ugniata masę solną i wypełnia nią kontury)

• Prawidłowo posługuje się pędzlem

• Segreguje orzechy i fasolę

• Skupia uwagę na wykonywanej czynności

• Wykonuje czynności samoobsługowe (mycie rąk, wycieranie)

Metody:

• Program wprowadzający M. Ch.Knillów

• Elementy metody „Pomocne dłonie” wg F. Affolter

• Masaż hinduską metodą Shantala

• Praktyczne działanie

Formy pracy:

– Indywidualna

Pomoce:

Masa solna, fasola, orzechy, kartka z konturami, farby, pędzel, kubek z wodą, radiomagnetofon, płyta CD

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające

1. Powitanie

2. Program wprowadzający M. Ch. Knillów

3. Masaż dłoni

II. Zajęcia właściwe

1. Ugniatanie dłonią masy solnej

2. Wypełnianie masą solną konturów domku

3. Malowanie domku farbami

4. Segregowanie fasoli i orzechów

5. Ozdabianie domku orzechami i fasolą

III. Zajęcia końcowe

1. Mycie rąk i sprzątanie

2. Relaksacja – masaż twarzy metodą Shantali

3. Pożegnanie

Opracowała:

Jolanta Lorek