Dodaj publikację
Autor
ANNA WITEK
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
149

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w klasie II edukacji wczesnoszkolnej.
 Pobierz (docx, 18,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Osoba prowadząca: Anna Witek

Miejsce: Szkoła Podstawowa w Staninie

Klasa: IIb

Data: 09.04.2013r.

Krąg tematyczny: Wiosna radosna

Temat dnia: Wesoły dzień

Cel główny:

formy sprawdzania osiągnięć założonych celów lekcji – ewaluacja efektów kształcenia.

Cele zajęć:

wypowiadanie się uczniów na temat żartów, (P.P. 3c, 5.1)

poznanie znaczenia powiedzeń o radości i śmiechu, (P. P 1.1.a)

stworzenie okazji do dostrzegania błędów, pomyłek, (P. P 2.d)

kształtowanie umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych,

(P. P 5.3)

korzystanie ze słownika (P.P. 1.1c)

Efekty; po zakończonych zajęciach uczeń:

docenia znaczenie humoru,

wie, że żart nie powinien sprawiać przykrości,

zna i rozumie powiedzenia o radości i śmiechu,

prawidłowo rozwiązuje krzyżówkę i wpisuje odpowiedzi

Metody:

słowna – rozmowa kierowana, wiersz

czynna – aktywny udział uczniów w zajęciu, zadań stawianych do wykonania

Formy pracy: całą grupą, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające sytuacje śmieszne, słownik języka polskiego, wiersz „Czerwony Kopciuszek…” dla każdego ucznia, kartki z niedokończonymi powiedzeniami, krzyżówka, rebus

Przebieg zajęć:

Nauczyciel wita uczniów, informuje, że dzisiaj będzie niezapowiedziany sprawdzian z edukacji polonistycznej i dyktando. Obserwuje zdziwienie i zdenerwowanie uczniów, po chwili informuje, że to był żart.

Pyta uczniów, czy ten żart był śmieszny i kiedy żart staje się niemiły.

Przeprasza, że naraził uczniów na stres.

Oglądanie ilustracji.

N – zastanów się, czy każdy żart jest rzeczywiście śmieszny i czy wszystkie żarty są dozwolone?

Wyszukiwanie wyrazu żart w słowniku języka polskiego.

Odczytanie przez nauczyciela wiersza E. Waśniowskiej „Czerwony Kopciuszek…”

Czerwony Kopciuszek

Czerwony Kopciuszek,

Jaś, Brzydkie Kociątko,

Małgosia z zapałkami

i butach Kaczątko,

Śnieżka na ziarnku grochu,

Księżniczka z zapałkami,

śpiąca Sierotka Marysia,

Kapturek z krasnoludkami,

Kruk z koszyczkiem dla babci,

wilk z serem w dziobie i lis

przywitali wesoło

i hucznie – prima aprilis.

Tańczyli aż do rana

i pogubili się właśnie.

Może im pomożecie

odnaleźć właściwe baśnie?

Analiza treści wiersza. Rozmowa na temat śmiechu, radości.

Jaki może być śmiech – określanie śmiechu.

Poprawianie wiersza „Czerwony Kopciuszek”. Praca w parach.

Uzupełnianie powiedzeń o śmiechu.

Podsumowanie zajęć – krzyżówka.

Praca domowa. Przepisz do zeszytu powiedzenia. Praca zróżnicowana:

Gr. I – 3 powiedzenia

Gr. II – 1 powiedzenie

Ewaluacja zajęć – oceniamy naszą współpracę.

Opracowała i prowadziła: Osoby obserwujące:

Anna Witek

Załączniki:

Powiedzenia

Śmiech Ten się śmieje Nie śmiej się Boki Pokładać się

………………………………….. zrywać ze śmiechu.

…………………………………………………. dziadku z cudzego wypadku.

……………………………………. to zdrowie.

………………………………………………….. , kto się śmieje ostatni.

………………………………………………. ze śmiechu.

Krzyżówka

Może być dobry i zły.

Przeciwieństwo kłamstwa.

Śmiech to ……………. .

Zrywać ……………. ze śmiechu.

Ma na twarzy, gdy jest zadowolony ...