Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zabawy andrzejkowej dla klasy 0-1
Środki dydaktyczne:
papierowe motywy do ozdobienia sali, CD z tajemniczą muzyką, lampiony, stroje dla wróżek, miska z wodą, wosk, klucz, cukierki, worek z przebraniami, losy z ilustracjami zwierzątek
Przebieg zajęć:
Przed przyjściem dzieci nauczycielki przygotowują salę: okna zostają zasłonięte roletami, palą się jedynie lampioniki i czarodziejska kula, na ścianach i firankach poprzyczepiane są duszki, wróżki i inne papierowe motywy kojarzące się z wróżbami, słychać nastrojową muzykę, nauczycielki przebierają się za wróżki.
Nauczycielki — Wróżki chodzą od sali do sali i zapraszają dzieci wraz ze swoimi paniami na tajemnicze spotkanie przy wróżbach .
Dzieci usadawiają się wygodnie w sali. Wróżki przedstawiają się i opowiadają krótką historię na temat tradycji związanych z Andrzejkami, zachęcają dzieci do udziału w zabawie.
Rozpoczęcie wróżb:
Lanie wosku – wróżka wypowiadając zaklęcie leje wosk przez duży srebrny klucz: «czary-mary wosku lanie, co ma stać się niech się stanie.»
Wróżki wraz z dziećmi interpretują powstały kształt, obserwując cień rzucony na ścianę.
Zabawa ruchowo-naśladowcza «Czarowanie» – w tle słychać tajemniczą muzykę, wróżki wykonują charakterystyczne ruchy rękami i wypowiadają zaklęcia, dzieci powtarzają np.
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra – zataczamy okrężne ruchy rękami Hokus-pokus, hokus-pokus, hokus-pokus – obrót na palcach z rozpostartymi rękami
Czary-mary, czary-mary, czary-mary – wyrzut dłońmi do przodu raz w lewą, raz w prawą stronę
Wróżba z cukierków.
Wróżki wypowiadają zaklęcie: «Czary-mary a teraz rozdajemy dary» – każde dziecko zostaje poczęstowane cukierkiem, kto pod papierkiem znajdzie grosika ten w przyszłości będzie bogaty
Wróżba z butów.
Dziewczynki zdejmują prawy but, a chłopcy lewy, buciki układamy jeden za drugim w dwóch rzędach, osoby których buty najpierw znajdą się za drzwiami z pewnością pierwsze zmienią stan cywilny.
Dziewczynka i chłopiec którzy wygrali wróżbę zostają w nagrodę przebrani za państwa młodych i tańczą
wewnątrz koła utworzonego przez dzieci «Taniec wywijaniec»
Zabawa z kręceniem butelki.
Na dywanie na obwodzie koła leżą różne przedmioty symbolizujące różne zawody. Dzieci kręcą butelką, której szyjka po zatrzymaniu wskazuje jakiś przedmiot. Dzieci odgadują nazwę zawodu jaki będą wykonywały w przyszłości.
Taniec zaczarowanych zwierzątek.
Kolejne dzieci losują karteczkę z narysowanym zwierzątkiem. Dziecko, które wylosowało musi pokazać jak dane zwierzątko tańczy, następnie wszystkie dzieci naśladują ten taniec przy muzyce.
Zaczarowany worek.
Dzieci stoją w kole, gdy gra muzyka podają sobie worek z różnymi śmiesznymi przebraniami, gdy muzyka przestanie grać dzieci przestają podawać sobie worek. Dziecko, które ma worek wyjmuje jedną rzecz i przebiera się. Zabawę powtarzamy.
opracowanie: Beata Jankiewicz-Żak