Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjnych
dla ucznia kl. II gimnazjum
z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym
N- l Jolanta Pustelnik
Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania;
- utrwalenie znajomości liczb w zakresie 10;
- dokładne wykonywanie poleceń nauczyciela;
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna i prawidłowo nazywa liczby od 0 do10;
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10;
- umie porządkować liczby jednocyfrowe;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy: oglądowe, słowne, zajęć praktycznych.
Formy pracy: indywidualna.
Środki dydaktyczne: plansze z grafami, drzewkami osią liczbową, gra planszowa i kostki do gry, karty pracy do zadań indywidualnych.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Powitanie.
2. Nawiązanie do tematu
Nauczyciel pokazuje uczniowi plansze z cyframi 0, 1, 2, 3, 4.... 10 w różnej kolejności, prosi o nazwanie ich i ułożenie w odpowiedniej kolejności.
II. Część główna
1. Rozwiązywanie przykładów na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Uczeń wykonuje działania na grafach typu 5+2, 7-2, 6+3, 9-3, zapisuje wyniki;
Uczeń oblicza działania, a następnie wpisuje rosnąco wyniki wraz z sylabami do tabeli. Po zakończeniu pracy odczytuje rozwiązanie.
Zadanie
Oblicz. Wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i wpisz do tabeli wraz z sylabą
3-2=……….. MA
5+1=………..TY
3+4=………. KA
2+2=………..MA
6-4=………...TE
|Liczba | | | | | |
|Sylaba | | | | | |
Rozwiązanie: ….......................................
kolorowanka- uczeń wykonuje działania matematyczne, a potem koloruje ilustrację na dany kolor.
2. Zabawa- gra planszowa z użyciem dwóch kostek do gry ( cyfra 6 na kostce zamieniona na 0),
uczeń przesuwa pionek o liczbę oczek wyrzuconych na obu kostkach.
3. Utrwalenie zasady przemienności składników
uczeń wykonuje działania na tablicy, typu:
4+2= 7+1=
2+4= 1+7=
6-2= 8-1=
6-4= 8-7=
III. Część końcowa
1. Podsumowanie, sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania w pamięci;
uczeń odpowiada na pytania nauczyciela: Ile to jest:
3+2, 5+1, 8-2, 6+0.
2.Pożegnanie.