Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji fizyki w klasie II
data: 18.04.2011r.
Prowadzący: Joanna Bujak
Temat lekcji: Pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem.
czas trwania lekcji: 45 minut
Godzina trwania lekcji: 13.00- 13.45
Cele dydaktyczne – ogólne lekcji:
Zapoznanie uczniów ze zjawiskiem istnienia pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem
Doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków z zaobserwowanych zjawisk fizycznych
Wzbudzenie zainteresowań postaciami wybitnych fizyków i historią nauki
Wykaz wiadomości i umiejętności niezbędnych do realizacji lekcji:
znajomość pojęć: pole magnetyczne, linie pola magnetycznego
właściwości magnesów,
źródła pola magnetycznego
Cele operacyjne wynikające z podstawy programowej
Zapamiętane wiadomości:
Uczeń:
wie jak zachowuje się igła magnetyczna w pobliżu przewodnika z prądem
zna kształt linii pola magnetycznego wokół przewodnika liniowego, kołowego i wokół zwojnicy.
Wie jak wyznaczyć zwrot linii pola magnetycznego wokół przewodnika liniowego, kołowego i wokół zwojnicy.
Zrozumiane wiadomości
Uczeń:
opisuje przebieg i wynik przeprowadzonego doświadczenia, wyjaśnia rolę użytych przyrządów i wykonuje schematyczny rysunek obrazujący układ doświadczalny
określa i zaznacza graficznie zwrot linii sił pola magnetycznego przewodników z prądem;
Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń:
planuje doświadczenie związane z badaniem działania prądu płynącego w obwodzie na igłę magnetyczną
demonstruje działanie prądu płynącego w przewodzie na igłę magnetyczną (zmiany kierunku wychylenia przy zmianie kierunku przepływu prądu, zależność wychylenia igły od pierwotnego jej ułożenia względem przewodu)
Pomoce naukowe:
igła magnetyczna
przewodnik prostoliniowy
przewodnik kołowy
zwojnica
źródła napięcia
przewody
opiłki żelaza
scenariusz przedstawienia
prezentacja multimedialna
rzutnik multimedialny;
komputer.
Metody nauczania:
projektu
pokaz
podająca
FORMY PRACY:
praca indywidualna ucznia
praca zbiorowa
PRZEBIEG LEKCJI:
|Zadania |Warunki |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Wyniki |
| |
|Część wstępna |
|Powitanie |Dziennik |Przywitanie się z uczniami i |Uczniowie zgłaszają swoją obecność | |
| | |sprawdzenie obecności | | |
| | | | | |
| | |Nauczyciel zadaje pytania dotyczące|Uczniowie odpowiadają na pytania | |
|Przypomnienie wiadomości | |ostatniej lekcji w celu |stawiane przez nauczyciela |Przypomnienie wiadomości |
|poznanych na ostatnich | |przypomnienia i nawiązania do | |niezbędnych do realizacji|
|zajęciach | |obecnych zajęć | |lekcj |
| | | | | |
| | |1.Co nazywamy polem magnetycznym? | | |
| | |2.Jakie są źródła pola | | |
| | |magnetycznego? | | |
| | |3.dlaczego igła magnetyczna | | |
| | |pokazuje kierunek północ-południe? | | |
| | |4.Jakie właściwości ma magnes? | | |
| | |5.Jak zachowują się dwa magnesy | | |
| | |zbliżone do siebie biegunami | | |
| | |jednoimiennymi a jak | | |
| | |różnoimiennymi? | | |
| | |6.W jaki sposób opisać pole | | |
| | |magnetyczne | | |
| | |7.Jak sprawdzić kształt linii pola | | |
| | |magnetycznego? | | |
| | |8.Jaki zwrot mają linie pola | | |
| | |magnetycznego? | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| |
|II. Część właściwa |
| | | | | |
|Wprowadzenie do tematu | |Przedstawienie tematu lekcji i | | |
|lekcji. | |omówienie celów lekcji. | | |
| | | | | |
| | | | | |
|Przeprowadzenie |Scenariusz | |Uczniowie przeprowadzają |Uczniowie |
|doświadczenia Oersteda. |inscenizacji, | |doświadczenie Oersteda w formie |demonstrują działanie |
| |Środki dydaktyczne | |inscenizacji (załącznik 1) |prądu płynącego w |
| |umożliwiające | |Po zakończeniu pokazu grupa uczniów |przewodzie na igłę ...