Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 5, 6- latków
Temat: ,,Gazetowe zabawy”
Cele ogólne:
- rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
- kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia
Cele operacyjne: Dziecko:
- uczestniczy w rozmowie na temat gazet
- układa krótki artykuł do gazety i prezentuje go na forum
- uczestniczy w zabawach stosując się do ich reguł
- prezentuje, jaki dźwięk można wydobyć z gazety
- podaje inne zastosowania gazet
- podrzuca kulkę z gazety odpowiednią ilość razy
Metody:
-czynne – zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń
-percepcyjne –metoda obserwacji i pokazu,
-słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje
-twórcze – burza mózgów
-elementy pedagogiki zabawy
-elementy metody C. Orffa
Forma pracy:
- z całą grupą
- w parach
- indywidualnie
- rundka
- krąg
Środki dydaktyczne:
gazety
Przebieg:
▪ Krótka pogadanka na temat gazet:
- Do czego służą gazety?
- O czym możemy przeczytać w gazecie?
- Jakie są rodzaje gazet? W jaki sposób możemy je podzielić (ze względu na tematykę, ze względu na odbiorców, ze względu na to w jakich odległościach czasowych jest wydawana)
▪ Zabawa dydaktyczna ,,Czytamy artykuł z gazety”. Każde dziecko otrzymuje jedną stronę z gazety. Zadanie polega na wymyśleniu krótkiej treści artykułu i zaprezentowaniu go na forum. Na początku nauczyciel prezentuje jak może wyglądać taki artykuł i ,,czyta” go dzieciom. Następnie chętne dzieci próbują same ,,przeczytać” jakiś artykuł.
▪ Zabawa ruchowa ,,Taniec na gazetach”. Dzieci dobierają się w pary. Każda z nich otrzymuje arkusz gazety. Dzieci tańczą w rytm muzyki. Pary, które wyjdą poza gazetę – odpadają. Co pewien czas dzieci składają gazetę na mniejsze kawałki. Brawami zostają nagrodzone te osoby, którym najdłużej udało utrzymać się na gazecie.
▪ Zabawa ,,Gazetowe dźwięki” . Każde dziecko (po kolei) próbuje w dowolny sposób wydobyć jakiś dźwięk z gazety (szelest, uderzanie paluszkami, całą dłonią, darcie, uderzanie o podłogę zwiniętym rulonem z gazety itp.). Następnie dzieci wystukują na gazetach rytm podany przez prowadzącą. Następnie dzieci same podają rytm do powtórzenia.
▪ Zabawa ,,Krążące kulki”. Dzieci w kole podają w prawo kilka kulek z gazet w podanym przez nauczycielkę rytmie (każde dziecko równocześnie przyjmuje lewą ręką przedmiot od sąsiada z lewej strony, prawą zaś podaje sąsiadowi z prawej strony). Poprzez klaśnięcie prowadzący daje sygnał, że kierunek ruchu kulek zmienia się- teraz przedmioty krążą w lewą stronę.
▪ ,,W co można zamienić gazetę?” – ,,burza mózgów”. Prowadząca zadaje pytanie: do czego możemy wykorzystać gazetę? Dzieci starają się podać jak najwięcej propozycji. (gazetę można wykorzystać np. jako podkładkę podczas malowania, packę na muchy, można zrobić z niej wyściółki do butów, piłkę, czapeczkę, samolocik, można wyciąć z niej przydatne obrazki itp.)
▪ Zabawa ,,Podrzuty kulek” Prowadząca mówi jakąś ...