Dodaj publikację
Autor
Dorota Grundkowska
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie pierwszej sp z zastosowaniem metod aktywnych. Dzieci dowiadują się w sposób przystępny dla ich wieku, jaka jest rola narządów zmysłów w otaczającej nas rzeczywistości. Podczas lekcji mają okazję rozpoznawać różne przedmioty, zapachy, odgłosy, smaki za pomocą zmysłów.Uświadamiają sobie, jak mogą czuć się osoby, pozbawione któregoś ze zmysłów.
 Pobierz (docx, 513,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w klasie pierwszej SP

z zastosowaniem metod aktywnych..

Temat: Jak poznajemy świat?

Cele:

- poznanie roli zmysłów w otaczającej nas rzeczywistości,

- rozpoznawanie różnych przedmiotów, zapachów, odgłosów, smaków za pomocą zmysłów,

- kształcenie umiejętności układania zdań z rozsypanek wyrazowych,

- utrwalanie umiejętności przekształcania rzeczowników i czasowników z liczby pojedynczej na liczbę mnogą i odwrotnie

Cel lekcji w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji będziemy rozpoznawać przedmioty, zapachy, smaki za pomocą różnych zmysłów.

Nacobezu:

- rozpoznajesz różne przedmioty, zapachy, odgłosy, smaki za pomocą zmysłów,

- nazywasz narządy zmysłów i znasz ich rolę,

- odpowiadasz na pytania do tekstu,

- uzupełniasz zdanie podanymi wyrazami,

-układasz zdanie z rozsypanki wyrazowej,

- tworzysz liczbę mnogą od podanych rzeczowników i czasowników

Przebieg:

1. Dzieci zapisują temat lekcji, wklejają i odczytują nacobezu do lekcji.

2. Zadanie na dobry początek, karta pracy, "Narządy zmysłów"- dzieci uzupełniają karty, na której uczniowie muszą połączyć narząd z nazwą zmysłu, za który jest odpowiedzialny. ( Zał.4 )

3. Prezentacja pt."Narządy zmysłów". Jedno dziecko odczytuje napisy nad slajdami.

4. Rozmowa na temat "Czy wszyscy ludzie mogą poznawać świat wszystkimi zmysłami?" ( pokaz alfabetu Braille'a, niewidomi; pokaz aparatu słuchowego, niedosłyszący, alfabet migowy)

Nauka kilku gestów języka migowego.

5. Uczniowie odgadują zagadki, nazywają zmysły.

Zgadnij, jaki to smak? Dzieci smakują i odgadują ( sól, cytryna, miód, dżem, cukier)

Zgadnij, Jaki to zapach? - Dzieci mają zawiązane oczy, wąchają i odgadują zapach. ( cebula, perfumy, czosnek, pietruszka)

Zgadnij, co to jest? - Zabawa "Zaczarowany worek", dzieci losują przedmioty z worka i zgadują, mają zawiązane oczy.( ołówek, gumka, klej, linijka, moneta)

Zabawa- "Słuchaj uważnie" - Dzieci po kolei słuchają i odgadują odgłosy

( poruszanie kluczami, rwanie papieru, cięcie nożyczkami, otwieranie

i zamykanie okna)

Zabawa "Patrz uważnie"- Każdy uczeń dostaje dwa obrazki i wyszukuje różnice między nimi. ( Zał.5)

6.Głośne czytanie wiersza Haliny Szayerowej "Kto na wycieczkę chce wyruszyć?"

Rozmowa na temat wiersza:

Jakich rad udziela autorka wiersza?

Do czego przydają się zmysły w czasie wycieczki? ( obserwowania, wąchania, dotykania, słuchania, smakowania)

Jakie są inne sposoby poznawania świata przyrody?

Jakie przedmioty są nam potrzebne podczas wycieczki?

( zaprezentowanie dzieciom zgromadzonych przedmiotów: lupa, notes, lornetka, kompas ...)

7.Metodniki , dzieci zapisują w metodnikach ,liczbę mnogą od podanych rzeczowników i czasowników ( lupa, notes, lornetka, kompas, oglądam, idę).

8.Zabawa ruchowa przy muzyce „ Do przodu prawa rękę daj".

9.Uczniowie układają zdania z rozsypanki wyrazowej, głośno odczytują

i przepisują do zeszytu.

Hałas szkodzi twoim uszom!Dbaj o swój wzrok!Badaj swój wzrok i słuch!

10. Uczniowie uzupełniają zdania wyrazami z ramki. ( Zał.1 )

11 ...