Dodaj publikację
Autor
Barbara Szczepłek
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie 4- letniej z wykorzystaniem metod i form pracy w rozwijaniu wrażliwości plastycznej w kontekście realizacji zadania z rocznego planu pracy - "Żyj z przyrodą w zgodzie".
 Pobierz (docx, 15,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWRTEGO DLA RODZICÓW W GRUPIE 4- LETNIEJ Z WYKORZYSTANIEM METOD I FORM PRACY W ROZWIJANIU WRAŻLIWOŚCI PLASTYCZNEJ W KONTEKŚCIE REALIZACJI ZADANIA Z ROCZNEGO PLANU PRACY- „ ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE”

DATA: 23.05.2013r

PROEWADZĄCA: Barbara Szczepłek

MIEJSCE: Sala przedszkolna

TEMAT ZAJĘCIA: „Wiosna na łące”

CEL GŁÓWNY: Wykorzystanie metod i form pracy w rozwijaniu wrażliwości plastycznej w kontekście realizacji zadania z rocznego planu pracy- „ Żyj z przyrodą w zgodzie”

CELE OPERACYJNE: Dziecko:

- utrwala nazwy mieszkańców łąki poprzez rozwiązywanie zagadek i zna ich środowisko naturalne

- poznaje nową technikę malowania poprzez rozdmuchiwanie farby przez rurkę

- wyraża piękno przyrody poprzez ekspresję plastyczną

- podejmuje próby tworzenia odcieni barwy zielonej poprzez mieszanie jej z innymi barwami - czerpie radość z nowych doświadczeń plastycznych

- zgodnie korzysta z przyborów plastycznych i przestrzega zasady utrzymywania ładu w miejscu pracy

Metody:

czynne:

- metoda samodzielnych doświadczeń

- metoda zadań stawianych dzieciom

słowne:

- zagadki

- rozmowa

- objaśnienie

metody aktywizujące (“ Niedokończone zdania” oraz “ Prawda czy fałsz”)

oglądowe:

- metoda obserwacji i pokazu

metoda zadań inspirujących

Formy:

zbiorowa

zespołowa

indywidualna

Środki dydaktyczne: zagadki słowne, ilustracje owadów, Płyta CD z muzyką, kolorowe wstążki, kartki, farby plakatowe, rurki plastikowe do rozdmuchiwania farby, pałeczki plastikowe, pędzle, kredki, mazaki, fartuszki ochronne,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Nauczycielka wita zebranych gości.

Dzieci siedzą na dywanie w kole a nauczyciel zadaje zagadki:

Co to za miejsca w kwiaty ubrane

Przez biedronki, motyle, pszczółki często odwiedzane

A przez boćki i żaby bardzo lubiane?( łąka)

Kwiat co w zbożu się czerwieni, będzie grzechotką w jesieni (mak)

Sto płatków biało – czerwonych dookoła żółtego środka, każdy chyba odgadnie, że to mała… (stokrotka)

Chodzi po świecie z domkiem na grzbiecie (ślimak)

Czarne futerko, sił ma niewiele a kopie w ziemi długie tunele. (kret)

Co to za zagadka, bzyka koło kwiatka? (pszczoła)

Mieszka w kącie w zimie, w lecie na muchy sieci lecie ( pająk)

Wysyłają ją do nieba po kawałek chleba( biedronka)

Następnie nauczyciel mówi zdania a dzieci kończą, odnosząc porównanie do kwiatów:

Biedronka jest czerwona jak… ( maki)

Pszczoła jest żółta jak…. (kaczeńce)

Motylki mają niebieskie plamki jak… (niezapominajki)

Motylek bielinek jest biały jak… (stokrotki)

Zabawa „ Prawda czy fałsz?” – nauczycielka zadaje pytania pytania, dzieci odpowiadają czy zdania są prawdziwe czy fałszywe:

Mlecze to żółte kwiaty.

Płatki maku są koloru zielonego.

Biedronki mają na skrzydełkach kwadraciki.

Stokrotki to polne ptaki.

Koniki polne pięknie grają na swoich nóżkach i skrzydełkach.

Gąsienica przeobraża się w biedronkę.

Zabawa ruchowa „Wiosenny taniec”

Dzieci otrzymują wstążki, przy muzyce kołyszą się w kole. Na hasło: biedronki – dzieci ...