Dodaj publikację
Autor
Klementyna Najmoła
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
201

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji - zabawy z czasownikiem.
 Pobierz (docx, 22,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka polskiego

Nauczyciel: mgr Klementyna Najmoła

Klasa: I gimnazjum

Czas: 45 minut

 

 

TEMAT : Zabawy z czasownikiem

 

Cel główny :

  powtórzenie, uzupełnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących czasownika,

  przygotowanie uczniów do pracy z zadaniami dotyczącymi znajomości czasownika.

 

Cele operacyjne :

 

 Uczeń :

  potrafi tworzyć odpowiednie formy gramatyczne czasownika,

  zna i świadomie stosuje różne strony czasownika – potrafi zamieniać zdania we wskazaną stronę,

  rozpoznaje i wyjaśnia aspekt czasownika, tworzy aspekty od wskazanych czasowników,

  rozróżnia tryby czasownika, potrafi nimi świadomie operować, tworzy tryby od wskazanych czasowników,

  potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości do celów praktycznych

 

Metody nauczania :

  Metoda problemowa, metoda zajęć praktycznych, elementy metody podającej, praca zbiorowa, praca indywidualna, elementy dramy

Przebieg zajęć:

Nauczyciel wita się z uczniami. Kontrola frekwencji.

Nauczyciel informuje uczniów, jakiemu zagadnieniu będzie poświęcona lekcja

Rozdanie informacji o czasowniku (każdy uczeń otrzymuje karteczkę z informacją); w ciągu minuty uczniowie określają czy dana informacja to PRAWDA czy FAŁSZ, następnie przyklejają karteczki do odpowiednich miejsc na tablicy

Odczytanie informacji PRAWDZIWYCH i pozostawienie ich na tablicy

Czasy – ćwiczenie:

- Uczniowie rysują w zeszycie oś czasu i zapisują na niej po 3 przykłady czasowników stosując odpowiednie czasy

Strony – element dramy – 4 chętnych uczniów pokazuje, czym jest czasownik nieprzechodni.

– ćwiczenie w parach:

„1” – układają zdania z użyciem strony biernej

„2” – układają zdania z użyciem strony czynnej

Następnie uczniowie zamieniają się zeszytami i przekształcają zdania ze strony czynnej na bierną i odwrotnie

UWAGA: JEŻELI CZASOWNIK JEST NIEPRZECHODNI, NALEŻY TO ZAZNACZYĆ

Tryby – uczniowie odliczają do 3; ułóż zdanie z czasownikiem w trybie

„1” – orzekającym

„2” – przypuszczającym

„3” - rozkazującym

Tryb przypuszczający – uczniowie próbują samodzielnie wskazać zasadę, wg której piszemy partykuły „bym”, „byś”, „by” z czasownikami:

ŁĄCZNIE: z osobowymi formami czasowników, gdy piszemy je po czasowniku np.: radziłbym, pisałbyś, chcielibyśmy, nosiłyby

ODDZIELNIE, gdy piszemy je przed czasownikami: np. bym napisał, byś zrobiła, by zobaczyli

Aspekt – ćwiczenie (w formie ustnej)

- uczniowie zamieniają czasowniki dokonane na niedokonane i odwrotnie. Przykładowe czasowniki: myć, suszyć, gotować, mieszać, sypać, trzeć, szatkować, lać, kroić, usmażyć, rozpuścić, miksować, solić.

Podsumowanie – chętni uczniowie podają informacje o czasowniku; najbardziej aktywni otrzymują „+”

Praca domowa – ćwiczenie 1,2,3 str. 13-14

Ankieta ewaluacyjna

ANKIETA OCENIAJĄCA LEKCJĘ

Podkreśl wybraną odpowiedź

1. Lekcja podobała mi się:

tak

nie

2. Lekcja była prowadzona w sposób jasny i przejrzysty:

tak

raczej tak

nie

3. Informacje podawane były w tempie:

odpowiednim

za szybko

za wolno

4. Nauczyciel wyjaśniał mi na bieżąco treści, których nie rozumiałem:

tak

raczej tak

nie

dziękuję

ANKIETA OCENIAJĄCA LEKCJĘ

Podkreśl wybraną odpowiedź

1. Lekcja podobała mi się ...