Dodaj publikację
Autor
Klementyna Najmoła
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rap i poezja - ciekawe zestawienie dla III klasy gimnazjum.
 Pobierz (docx, 22,4 KB)

Komentarze

isd, 2013-10-03

Publikacja nierzetelna. Brak załączników z tekstami wykorzystanymi podczas lekcji.

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka polskiego

Nauczyciel: mgr Klementyna Najmoła

Klasa: III gimnazjum

Czas: 45 minut

 

TEMAT : Poetyckie Przesłanie Pana Cogito i piosenka Mezo Wstawaj – propozycje dekalogu dla współczesnego człowieka

 

Cele (uczeń):

określa wspólne cechy utworu „Przesłanie Pana Cogito” i piosenki „Wstawaj”,

Wymienia problemy wynikające z obu tekstów,

Dostrzega wpływ osoby mówiącej na odbiór tekstu,

Zna cechy wiersza wolnego,

Dostrzega rodowód tytułu „Przesłanie Pana Cogito”,

Wyszukuje aluzje literackie,

Dostrzega moralistyczny charakter obu utworów,

Zauważa następstwa trybu rozkazującego,

Wyszukuje środki stylistyczne.

 

Metody nauczania:

Metoda słów-kluczy, problemowa, metoda zajęć praktycznych, elementy metody podającej, praca indywidualna, praca z tekstem lirycznym, słuchanie muzyki współczesnej,

Środki dydaktyczne:

Karty pracy,

Płyta z piosenką „Wstawaj”,

Portret Herberta wraz z najważniejszymi informacjami,

„Rozsypanka” sentencji Kartezjusza

Przebieg zajęć:

Nauczyciel wita się z uczniami. Kontrola frekwencji.

Poinformowanie uczniów, jakiemu zagadnieniu będzie poświęcona lekcja; rozdanie kart pracy

Powtórka przed testem gimnazjalnym

Wysłuchanie fragmentu piosenki „Wstawaj” ;

Praca z tekstem piosenki:

jaki problem porusza tekst?

W jakim trybie użyte są czasowniki?

W której osobie wypowiada się osoba mówiąca i jak to wpływa na odbiór tekstu?

Jakie problemy współczesnego człowieka przedstawia wokalista?

Co oznacza stwierdzenie „musimy się zmierzyć ze światem”?

Odczytanie informacji na temat Zbigniewa Herberta (umieszczone na tablicy)

Wysłuchanie utworu „Przesłanie Pana Cogito”

Rozdanie uczniom kopert z rozsypanką myśli Kartezjusza „Cogito ergo sum”

Praca z wierszem Zbigniewa Herberta:

Kim jest adresat utworu?

Wyszukaj aluzje literackie.

Określ typ wiersza.

Co jest najważniejsze w życiu zdaniem Zbigniewa Herberta?

Dlaczego możemy powiedzieć, że utwór ma charakter moralistyczny?

Które słowa są kluczowe dla zrozumienia treści utworu?

Podsumowanie i wyciągnięcie wniosków:

Jakie dostrzegasz związki pomiędzy utworami?

Praca domowa:

Zredaguj tekst, który będzie „przesłaniem” dotyczącym życia dla współczesnej młodzieży. Użyj trybu rozkazującego.